Как да преодолеем страха да задаваме въпроси и да насърчаваме другите да го правят

„Когато трябва да трансформирате не процесите, а себе си“

Често неувереността в себе си ни пречи да задаваме въпроси, което ни кара да се лутаме в неизвестното и да станем непродуктивни. Но какво ще стане, ако научаването на любопитство отваря вратата към по-здравословна и по-динамична работна среда?

Не се страхувайте да изглеждате некомпетентни или неинформирани. Задаването на въпроси не е признак на слабост; то е крайъгълният камък на ефективната комуникация и професионалното развитие.

Списание Fast Company говори за предприемачи и професионалисти, които успяха да преодолеят съмнението в себе си и да създадат комфортна екипна среда. Споделяме избрани истории и препоръки.

Приемайте въпросите за даденост

„Хората често избягват да задават въпроси от страх да не изглеждат некомпетентни или невнимателни. Друга често срещана причина е страхът от конфликт с колеги или ръководител. Въпросите обаче не са просто приемлива част от комуникацията; всъщност мениджърът очаква да му задавате въпроси…

След като разберете това, страхът от въпроси изчезва. Трябва обаче да поработите и върху това как ги питате. Избягвайте емоционално натоварени въпроси, проверете дали на тях е отговаряно преди и използвайте отворени конструкции.“ — Дмитрий Граф, ръководител на отдела за разработка и управление на софтуер, Canonical

Развивайте любопитство

„Какво ви пречи да зададете въпрос? Обикновено това е страхът да не бъдеш съден или страхът да изглеждаш „глупак“. Това ме спираше на срещите през цялото време. По ирония на съдбата, желанието ми да изглеждам сякаш знам всичко означаваше, че често пропусках неща и не се представях достатъчно добре.

След това бях обучен за треньор и се научих как да задавам въпроси. Когато любопитството стане ваш режим по подразбиране, то идва много по-естествено. В крайна сметка няма глупави въпроси и страхът отстъпва място на добрия разговор.

Освен това хората обикновено много харесват, когато ги питат за себе си, техните проекти или бизнес. Затова се възползвайте от тази възможност. Това ще ви помогне да създадете по-добри взаимоотношения и да работите по-ефективно. Не позволявайте на страха да попречи на вашия личен или екипен напредък! — Мат Сондърс, независим бизнес треньор, Мат Сондърс коучинг

Създайте пространство за подкрепа

„Не се притеснявайте да попитате дали вашата работна среда е отворена за въпроси. Много хора се колебаят, защото са опитали веднъж и не са получили правилния отговор. Но подходящата среда ще ви даде свободата да говорите. Един въпрос може да помогне на някой, който все още не вярва, че може да говори. Можете да бъдете пример, който ще улесни някой друг да задава въпроси в бъдеще.

Виждам това чрез задаването на въпроси в ролята си на специалист по човешки ресурси, корпоративен обучител и треньор. Ето как уча и помагам на другите да учат…

Въпросите ви помагат да изградите силна връзка с вашия екип и мениджър. Това показва, че уважавате времето им и искате да получите цялата информация, преди да ги подкрепите. Дори ако сте опитен професионалист, това насърчава мисленето за растеж. Вашата смелост създава подкрепящо и съвместно работно пространство, така че другите да могат да задават въпроси.

Отделете малко време, за да се подготвите, преди да задавате въпроси. Вашите въпроси трябва да се основават на това, което вече знаете и изискват пояснение. Когато е възможно, използвайте документация, работни ресурси и предишни комуникации. Така въпросите ще бъдат по-конкретни, а вие ще сте по-уверени.

Ако другият човек е преизпълнен с емоции, задайте въпроса, когато изглежда по-спокоен. Можете също така да изясните кое време би било най-удобно за него да обсъди вашите мисли.“ – Ана Генер, кариерен стратег и експерт по благосъстоянието, Digital Butterfly Communications, LLC

Обучете се да се чувствате в безопасност

„Когато се страхуваме да зададем въпрос, независимо дали в работна среда, сред приятели или у дома, това може да е, защото не се чувстваме сигурни…

Ето защо, за да се отървете от този страх, трябва да свикнете, че вече не сте в положението на дете и сте в безопасност. За да направите това, трябва да изразите съчувствие към това дете, което някога се е страхувало от твърде тежки последствия.

Тогава можем да започнем да задаваме въпроси на работа, дори и да е страшно. Практиката е да тренирате тялото си, че можете да изпитате тази емоция и въпреки това да действате, и че ще бъдете добре…  

Кажете си, че сте в безопасност, вие и вашият събеседник сте възрастни и ако се чувствате неудобно, можете да напуснете разговора по всяко време…

Единственият начин да преодолеете страха е да се изправите пред него. Колкото повече действаме, толкова повече показваме на мозъка и тялото си, че всичко е наред.” — Ерин Грей, основател на Generate A Life Welled.

Осъзнайте потенциала за активиране на професионалното израстване

„Страхът ми да задавам въпроси по време на работа израсна от страха да не изглеждам глупав. Не исках хората да мислят, че не знам какво правя или че не заслужавам работата, която имах, което означаваше, че ако не знам нещо, трябва да намеря начин да го направя – или направих грешка, която ми костваше репутацията или ме принуди да отложа нещо.

Можете да научите ефективен мениджмънт или да подобрите уменията си, като изберете курс от каталога с курсове по мениджмънт .

Повратният момент за мен беше, когато изпълнителният директор на компанията, в която работех, ме попита как да направя нещо. Така разбрах, че всички сме хора и не може да се очаква да знаем абсолютно всичко. Това ме вдъхнови да задавам повече въпроси, не само когато не знаех нещо, но и когато исках да подобря работата си и така започнах да израствам в моята област.

След като осъзнаете, че задаването на въпроси всъщност ще ви помогне да станете по-добър професионалист, виждате колко важни могат да бъдат те за кариерното израстване.“ – Лорън Карлстром, главен оперативен директор, Oxygen Plus

Разпознайте възможността да подобрите производителността на екипа

„Въз основа на моя опит винаги съветвам да задавате въпроси веднага, преди да започнете дизайн, така че бизнесът да получи точен резултат навреме. Способността да задавате точните въпроси в точното време е важна за бизнеса.

Ето защо мениджърите винаги се консултират с екипа, ако имат въпроси. Ежедневните срещи и седмичните срещи са добър начин да се уверите, че никой няма съмнения и всеки може да продължи да работи.“ – Олга Багаева, водещ UX&UI дизайнер, Dish

Придобийте увереност в комфортна среда

„Забелязах, че не само начинаещите, но и опитните служители се страхуват да задават въпроси или по-скоро задават грешните въпроси. Това може да показва проблем с културата на работното място, където служителите не се чувстват достатъчно комфортно, за да изразят своите възгледи или опасения.

Ето защо нашият стартъп работи толкова усилено, за да насърчи култура на открит диалог и любопитство. Имаме система, при която всеки има колега, с когото може да обсъди всеки работен проблем.

Но понякога трудностите могат да бъдат лични. Ако служител е нервен да задава въпроси пред голяма група хора, бих го насърчил да избере по-малко официална обстановка, като например среща на четири очи… Подгответе и запишете въпросите предварително, за да изразите ясно вашите мисли и притеснения.

Практикувайте бавно да развиете навика да задавате правилните въпроси. Винаги помнете, че това ще ви помогне да вършите работата си по-добре. Изградете увереност, за да можете да преминете към по-големи срещи или събития с течение на времето.“ – Аста Верма, съосновател и главен изпълнителен директор, WrittenlyHub

Признайте нуждата от учене

„Справете се с това. Трябва да се научите и вашият работодател има нужда да научите. Освен ако не трябва да работите с обиден шеф, който ви критикува, че задавате въпроси, признайте, че не знаете нещо и задавайте въпроси, когато е необходимо.

И ако проблемът е, че ви съдят за това, помислете дали да не намерите място, където ще бъдете по-оценени.“ – Кристофър Олсън, финансов директор, Surfside Services, LLC

Преформулирайте въпросите, за да покажете ангажираност

„Според моя опит страхът от задаване на въпроси често произтича от страха да не изглеждаш неинформиран. Техника, която научих, е да перифразирам въпроса, за да покажа, че разбирам темата, и да поискам допълнително разяснение. Това показва, че сте ангажирани и искате да знаете повече.

Вместо „Не разбирам“, кажете „Както виждам, ние правим A и B, но какво общо има C с това?“ Просто преформулирайте страха си и задаването на въпроси ще стане възможност за вас да израснете и да научите нови неща. Също така е важно да се обградите с подкрепящи и любопитни колеги, които положително ще засилят желанието ви да задавате въпроси” – Лев Третяков, главен изпълнителен директор и директор продажби, Fortador