Как да оценим стойността на една компания преди продажба?

Как да оценим стойността на една компания преди продажба?

Как да оценим стойността на бизнес преди продажба, защо да го правим и как да повишим оценката на компанията? Какво представляват инвестиционната, пазарната, текущата и спасителната стойност?

Защо да изчисляваме стойността на бизнеса?

Често стойността на даден бизнес се взема предвид, ако има планове за продажба, покупка или консолидиране на два или повече бизнеса. Рядко – в ликвидация и несъстоятелност. Подобна задача може да възникне за собственика или ръководството за други цели. Например, ако е необходимо: 

  • оценява максималния потенциал на компанията в рамките на планираното привличане на заем;
  • разберете позицията на компанията сред конкурентите, за да разработите дългосрочна стратегия за развитие;
  • разберете дали има основание за изпълнение на условни задължения на компанията към ръководството, например плащания по опции, варанти и др.

Поставените цели предопределят подхода за оценка на стойността на компанията и методиката за изчисление. В нашия случай целта е дефинирана – това е продажба.

Подходи при оценка на стойността на един бизнес – и как да ги изчислим

Нека да разгледаме как се измерва една компания. Ако не са обвързани със спецификата на индустрията, на практика обикновено се използват следните подходи.

Оценка въз основа на средствата, изразходвани за бизнеса

На пръв поглед най-очевидният и логичен начин за оценка на компания, преди да я продадете . Цената на компанията тук е равна на обема на направените оперативни разходи, тоест включва всичко, което е инвестирано в създаването, развитието и функционирането на бизнеса до момента на вземане на решението за продажба.

Но този подход е приемлив само ако компанията не практикува сиви схеми – или ако техните дялове съставляват незначителна сума в операциите на компанията, тъй като предполага не само формалната наличност на цялата подкрепяща финансова документация, но и съответствието на тези разходи със средни стойности за индустрията. 

При този метод изчисленията обикновено не вземат предвид стойността на нематериални активи, като идеи, разработки, права върху репутацията на марката и др.

Оценява се по обща стойност и ефективност на активите

Този подход е подходящ за компания, която има големи материални активи в баланса си, като капиталови стоки или недвижими имоти. Ако при ценообразуването на средствата за производство производителността на оборудването ще има по-значим фактор, то при недвижимите имоти – тяхното местоположение.

Оценка въз основа на средни пазарни стойности

Това предполага използването на отраслови мултипликатори, според които се изчислява средната цена на бизнеса за определена област. Например, средната продажна цена на една банкова структура обикновено е 1,2-1,5 пъти нейния капитал, една застрахователна компания е 1,6-1,7 пъти нейните застрахователни премии през последните и следващите пет години. За дентална клиника това е пазарната стойност на оборудването с 15-20% отстъпка – за текущото остаряване на оборудването в сравнение с новите пазарни аналогове – плюс очаквания паричен поток през следващите три години.

Оценка чрез опита на състезателите

Тъй като индустриалните мултипликатори са предимно инструменти на професионалната общност на финансистите, този метод може да се счита за най-простият. Те събират информация за продажбата на подобен бизнес, подобен по мащаб и качество, в една база данни, извличат средна стойност и прилагат отстъпка от 10-15%.

Марж от 10-15% покрива грешни изчисления при оценката на качеството на компанията по отношение например на уникалността на опита и привилегированото местоположение на бизнеса на конкурентите, влиянието на известни и непредвидени външни фактори.

Оценка въз основа на очаквания свободен паричен поток в обозримо бъдеще

Този подход може да се счита за по-“моделен” в сравнение с предишните. Тук, с оглед на спецификата на бранша, в обозримо бъдеще ще има по-значим коефициент – инвестиционният хоризонт на потенциалния купувач. Именно този показател ще определи нивото на дисконтовия процент за всички бъдещи свободни парични потоци – процентна стойност, която ви позволява да предвидите очакваната стойност на средствата в бъдеще в сравнение с оценката в момента.

 

След изясняване на подходите за оценка на бизнеса е логично да преминем към методите за изчисление. Има четири известни метода за оценка на стойността на една компания – това е изчисление чрез ликвидация, инвестиция, текуща и пазарна стойност. Ако ги разширим във възходящ ред, тогава това неравенство ще приеме следната форма:

 

Остатъчна стойност < Инвестиционна стойност < Текуща стойност < Пазарна стойност

В зависимост от външните условия пазарната стойност може временно да смени местата си с текущата стойност, а текущата стойност с инвестиционната стойност. Идеологическа конфронтация обикновено възниква между два метода на изчисление – инвестиционни и текущи (справедливи) стойности.

Много оценители понякога ги идентифицират – тъй като и двата метода използват едни и същи дисконтови проценти за бъдещи парични потоци за даден бизнес, което е фундаментално погрешно. Как правилно да оценим една компания, ще разгледаме по-нататък.

Каква е пазарната стойност на една компания?

Как да оценим стойността на фирма за продажба с този метод? Въз основа на реалната практика, определянето на пазарната стойност не изисква специални изчисления, тъй като тя може да се формира като средноаритметично от сумите, предложени от потенциалните инвеститори за продавания бизнес в рамките на 90 календарни дни, а в някои случаи – в рамките на 180 дни.

Както показва опитът, такава техника в повечето случаи е подходяща за всички заинтересовани страни.

Какво е инвестиционна стойност?

Стойността на инвестицията е настоящата стойност на всички бъдещи очаквани свободни парични потоци от бизнеса, дисконтирани с процент, по-висок от процента за алтернативни инвестиционни възможности, алтернативния дисконтов процент или процента на пропуснатите печалби. В същото време диапазонът на бъдещето е равен на инвестиционния хоризонт на всеки инвеститор.

Очевидно този процент е различен за всеки инвеститор – дори за инвестиционни обекти, които съвпадат във всички отношения.

 

Инвестиционна стойност на компанията

Снимка: Unsplash

Ето един прост пример за това как да оцените компания за продажба въз основа на инвестиционната стойност . Да приемем, че двама несвързани инвеститори разглеждат едновременно покупката на един и същ търговски имот (A), който се отдава под наем на голяма търговска верига. В момента има договори за оперативен лизинг без право на прекратяване за период от седем години с годишни лизингови плащания в размер на 7 милиона рубли, с възможност за продажба на обекта през последната година от лизинга за 93 милиона рубли . Единият инвеститор има алтернативна възможност да инвестира в обект (B) при лихва от 11% годишно, а другият инвеститор има възможност да инвестира в обект (C) при 12% годишно. И двата обекта имат инвестиционни хоризонти и рискови параметри, които максимално съвпадат с обекта (А).

Изчислете инвестиционната стойност на обекта (A) за всеки от инвеститорите по формулата:

 

Формула за оценка на компанията

Формула за отстъпка

Ако като норма на дисконтиране се прилага ставка от 11,5%, което е с 0,5% по-висока от алтернативната инвестиция в обекта (B), тогава инвестиционната стойност на обекта (A) за първия инвеститор е 72 598 968,83 рубли. За втория инвеститор, при ставка от 12,5%, което е с 0,5% по-висока от алтернативната инвестиция в обекта (C), инвестиционната стойност на обекта (A) ще бъде равна на 69 153 871,58 рубли.

Както се вижда от горния пример, един и същи обект има различна инвестиционна стойност именно поради различните алтернативни инвестиционни възможности, които допълнително формират основата на дисконтовите проценти.

В същото време е съвсем естествено маржът от 0,5%, който е разликата между дисконтовия процент и алтернативния инвестиционен процент, да се увеличи, като се вземат предвид допълнителните нюанси на обекта (А) като компенсация за неговото местоположение, техническо състояние, правно състояние и др.

Какво е текуща (справедлива) стойност?

Това е настоящата стойност на всички бъдещи прогнозни свободни парични потоци на бизнеса, дисконтирани със среднопретеглена ставка. Диапазонът на това бъдеще в този случай не е равен на инвестиционния хоризонт на всеки инвеститор, а на максималния полезен жизнен цикъл на даден актив.

В същото време среднопретегленият процент трябва да се изчисли от курсовете на алтернативни публични и непублични инструменти, които максимално отразяват характеристиките на бизнеса, който се планира да бъде оценен. Алтернативни публични инструменти могат да бъдат:

  • доходност до падеж (YTM) на високодоходни облигации или еврооблигации с нисък международен кредитен рейтинг;
  • средна обща възвръщаемост на акции на компании, регистрирани на публичен организиран пазар, които са представители на индустрията, към която принадлежи оценяваният бизнес;
  • средна обща възвръщаемост на стоките.

От непубличните оптимални инструменти за сравнение могат да бъдат:

  • дългосрочни наемни цени за търговски недвижими имоти;
  • краткосрочни наемни цени за обекти на самообслужване, кеш-енд-кери, павилион, щанд;
  • дългосрочни лизингови лихви за индустриално и текстилно оборудване и др.

След определяне на списъка с алтернативни инструменти, на техните курсове трябва да се присвои коефициент в зависимост от това колко близо е този или онзи инструмент до оценявания бизнес по отношение на неговите характеристики. След като получим прогнозната ставка за всеки инструмент, тези стойности се сумират и в резултат се получава среднопретеглена ставка за по-нататъшно дисконтиране.

Като пример за това как да оцените бизнес за продажба по метода на справедливата стойност , помислете за среден магазин за сладкарски изделия в Москва със среден чек от 500 рубли, среден нетен приход от 120 хиляди рубли. на ден, или 43,2 милиона рубли. на година и полезен жизнен цикъл от 10 години. Средната за индустрията норма на възвръщаемост на активите в тази ниша варира от 20-27% годишно. Изчислете каква ще бъде текущата (справедливата) стойност на този сладкарски продукт.

Като алтернативни инструменти можете да изберете условна възвръщаемост на активите на средни руски производители на сладкарски изделия . За опростяване на изчисленията ще приемем, че мащабът на бизнеса на следните производители е възможно най-близък до нашия сладкарски цех. В тази връзка прилаганите коефициенти за всеки производител ще бъдат еднакви. На практика, разбира се, те могат да се различават.

Сладкарски фабрики Възвръщаемост на активите* Приложен коеф Прогнозна ставка от производителя
Сладкарска фирма “Князев” 19% 0,125 2,375%
Сладкарска фабрика “Натурални сладки” 23% 0,125 2,875%
Сладкарска фабрика Kizner 27% 0,125 3,375%
Сладкарска фабрика “Золотая Рус” 35% 0,125 4,375%
Фабрика за сладкарски изделия на името на Н.К. Крупская 22% 0,125 2,750%
Сладкарска фабрика “Червен октомври” 17% 0,125 2,125%
Сладкарска фабрика “Колос” 27% 0,125 3,375%
Сладкарска фабрика “Галан” 28% 0,125 3,500%
Обща сума 24,75%

* Изчислено като среднопретеглена възвръщаемост на активите за последните 10 години от публични източници

Текущата (справедлива) стойност на нашия цех за сладкарски изделия, намалена със средния годишен нетен приход от 43,2 милиона рубли. при ставка от 24,75% ще бъде равна на 155 424 789,19 рубли. (формулата за изчисление вижте фигурата по-горе). Важно е да се отбележи, че при определяне на справедливата стойност дисконтовият процент за всички заинтересовани инвеститори ще бъде еднакъв и няма да се различава – както при инвестиционната стойност.

Какво е ликвидационна стойност?

Това е нетната стойност на активите, която може да бъде реализирана от продажбата на компанията. Използва се и за оценка на цената на капитала на една компания. В същото време всички бизнес активи се разглеждат от гледна точка на тяхната трансформация в ликвидност в момента или във възможно най-кратък срок.

Тези периоди могат да варират в зависимост от спецификата на индустрията, но според международните стандарти за финансови отчети обикновено от 1 до 30, в изключителни случаи – до 90, календарни дни.

Как да увеличим стойността на бизнес преди продажба?

Изглежда, че въпросът е как да се оцени бизнес за продажба? – изисква отговор с финансови изчисления, но всъщност не е така. Както дефинирахме по-горе, основната стойност на даден бизнес се определя главно от параметри като размера на очакваните свободни парични потоци и изключително конкурентно предимство. Стойността на бизнеса може да бъде относително увеличена, ако три години преди предложената продажба на компанията се вземе комбинация от няколко прости управленски решения:

  1. Ако бизнесът е регистриран на индивидуален предприемач, прехвърлете го в баланса на юридическо лице.
  2. Ако бизнесът е официално разделен на различни малки компании, които, за съжаление, често се срещат в Русия, комбинирайте ги в баланса на едно юридическо лице, дори ако това има отрицателен данъчен ефект в момента.
  3. Провеждане на одит в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане. Предвид настоящите обстоятелства в Русия, представители на бившата голяма четворка могат да бъдат използвани като одитори.
  4. Намалете максимално дела на вземанията в баланса на дружеството, както и дела на данъчните и задбалансовите задължения и искове.
  5. Поддържайте оперативните маржове на бизнеса на средните за индустрията нива.
  6. Покажете низходяща тенденция на административните разходи, освен ако увеличените административни разходи не са свързани с разширяване на бизнеса.

Но въпреки всички действия, крайната цена, която собственикът на бизнеса ще получи за своята компания, ще бъде резултат от преговори с потенциалния собственик. И често основният проблем е изключителната конкурентоспособност на продаваната компания. Ако купувачът наистина се интересува от компанията, тогава най-вероятно той ще се съгласи с цената, дори ако тя надвишава предварителната оценка няколко пъти.