Как да избегнем конфликти между служителите?

Как да избегнем конфликти между служителите?

Какво трябва да направи лидерът, ако в екипа възникнат конфликти? На този въпрос отговаря Анна Лебедева, директор на International Erickson Coaching University, коуч с най-висока степен на акредитация на MCC ICF. 

Защо възникват конфликти?

Екипът включва хора с различни възгледи. Служителите трябва да се съобразяват с желанията, изискванията, нуждите на другите членове на екипа и това създава платформа за спорове. Степента на конфликт между служителите се влияе не само от вътрешни фактори, като навици, темперамент, ценности, но и от външни фактори: процеси в компанията, стабилност на пазара на труда и световна политика. 

Информационният шум напира. Хората усещат, че ситуацията около тях се променя и в период на несигурност не всеки може да реагира адекватно. Може да има много причини за спорове: 

  • Гледки за случващото се. Служителите може да имат различно отношение към заобикалящите ги събития. Например за ситуацията в страната.
  • Очаквания на компанията. В лицето на промяната ръководството може да избере вектор, който не е напълно ясен за екипа. В същото време хората чакат подкрепа и потвърждение, че ценностите и целите на работодателя все още са в съответствие с техните собствени.
  • Промени в бизнес процесите. Може би по-рано компанията беше насочена към международния пазар, а сега развитието е насочено към вътрешността на страната. Поради това трябва да добавяте нови задачи, да реконструирате цели отдели и да коригирате работните отговорности. 
  • различни нива на тревожност. Промяната на персонала в компанията, смяната на управленския персонал, намаляването на персонала може драстично да повиши нивото на стрес сред служителите. Те се страхуват за финансовата си сигурност, за бъдещето си. 

Видове реакции при конфликт 

В състояние на постоянен стрес хората с различни психотипи могат да проявят реакции, които не са характерни за тях. Силните страни се превръщат в слабости. Например, ако един служител е бил педантичен контрольор, тогава той може внезапно да стане разсеян и забравителен. 

Хората имат 4 вида реакции:

  • Атака. Такива служители започват да се ядосват на онези, които са облечени с власт. Това може да е агресия към непосредствения ръководител, желанието да излеят раздразнението си върху тези, които са по-високи в кариерата и социалната стълбица. Такъв човек трябва да получи самостоятелен набор от задачи и да бъде изпратен на самотно пътуване, така че да трансформира силата и гнева си в енергия и да ги използва по по-конструктивен начин. 
  • Мания. Има чувството, че тези хора се опитват да запълнят цялото пространство наоколо със себе си, да се впишат със своите съвети и мнения. Така се опитват да привлекат внимание. Те трябва да имат специална роля. Идеален за дейности, при които трябва да сте в полезрението: публични изказвания, общественополезен труд. Дават възможност за организиране на фирмено събитие, среща, бизнес закуска, за да бъде задоволена нуждата от внимание.
  • Затихване. В този случай хората се затварят, абстрахират, затварят се в себе си. Това прави работата непродуктивна. Трябва да се опитаме да ги извадим от ступора им. Давайте задачи, които трябва да се изпълняват последователно и спокойно, контролирайте и хвалете след всяка успешна стъпка.
  • Уязвимост. Такива служители нямат подкрепа и подкрепа. Лидерът трябва да прояви човечност и съпричастност. Дайте да се разбере, че те са важни и необходими за компанията, че заемат важно място. Трябва да се обърнете към тях и да помолите за помощ при решаването на някакъв проблем. Тогава вероятно ще имат сила и мотивация, ще се чувстват достойни и способни да бъдат полезни. 

Ролята на лидера в конфликта

Важно е да се следи как подчиненият реагира на поставянето на определени задачи. Съпротивата, раздразнението, скептицизмът на служител може да покаже, че той е в нестабилно емоционално състояние и трябва да му се обърне специално внимание.

Освен това лидерът трябва да може да се абстрахира от външната ситуация, да показва на екипа своята увереност и енергия, да зарежда и мотивира подчинените и да създава подкрепа за екипа. Ако не можете да го направите сами, можете да се обърнете към външни консултанти, които ще помогнат за изграждането на бизнес процеси и корпоративно взаимодействие.

Когато екипът види, че компанията знае как да оцелява при кризи , той издъхва и се захваща за работа. 

Важно е мениджърът да създаде екипни правила за взаимодействие и работа в офиса. Например, посочете какво не може да се направи на работното място или какво да направите, ако двама служители не могат да се споразумеят помежду си. Тези правила ще помогнат за създаването на продуктивна и ефективна атмосфера, така че всеки да знае как да действа в дадена ситуация и да не се страхува да адресира проблемите на по-високо ниво.

В случай, че правилата не се спазват, трябва да се установят ясно регламентирани санкции. 

Задачата на мениджъра е да проследи дали някой в ​​екипа има явни признаци на стрес, бърнаут, избухливост, изолация. Тогава има възможност бързо да се реагира на ситуацията и да се проведе конструктивен разговор, който ще помогне на служителя да влезе в по-находчиво състояние.

 

Техники за предотвратяване на конфликти

Най-ефективното действие на лидера е да установи близък контакт с екипа. Когато лидерът знае кой точно работи в неговия екип, какви ценности имат подчинените му, какво ги тревожи, тогава му е по-лесно да предотвратява конфликти на ранен етап във времето. 

Струва си да се анализират ритуалите, които компанията има – срещи, сутрешни брифинги, седмични срещи за планиране. Необходимо е да се изгради диалог с членовете на екипа, така че след всеки контакт да има ясни, ясни решения, които да са насочени към общата продуктивност.

Всеки служител трябва да разбере какви са общите цели на компанията, каква е собствената му роля в корпоративната структура, какви задачи стоят пред него в следващите дни и за следващата година. В период на турбуленция ще спечелят онези екипи, които могат да се съсредоточат, сплотят, сплотят, разчитат на експертизата, таланта и перспективите на всеки и да вървят уверено напред. 

За да насочите хората, си струва да фокусирате вниманието им върху три филтъра: 

  1. Обърнете внимание какво правят служителите, когато имат конфликт. Търсенето на виновни отнема много време и отвлича вниманието от текущите задачи. Когато има ясни KPI в екипа, няма време за превключване към дневния ред на новините. 
  2. Обединете хората около една цел. Бъдете кратки и постижими. Колкото повече са конструктивните моменти в работата, толкова по-малко ще бъде склонен към конфликти екипът. Фокусирайте се не върху решаването на проблемите, а върху целта – уместна ли е, трябва ли да бъде преформулирана или анализирана според SMART.
  3. Съгласувайте личните ценности с работните цели. Подчинените могат да имат различни възгледи за света, но могат да се чувстват част от един и същи екип, да се уважават един друг и да се отнасят с разумно разбиране към мненията на другите. Това е достатъчно зряла позиция, която си заслужава да бъде издигната и да благодарите на служителите, когато я демонстрират. 

Начини за разрешаване на конфликти

Ако имате чувството, че нещо не е наред, не си затваряйте очите за това. По-добре е да помислите как конструктивно да преработите тази ситуация, така че да доведе до положителен резултат.

Ако конфликтът е възникнал на базата на убеждения, е напълно възможно хората да нямат нужда от сигурност, да изпитват вътрешно безпокойство или очакванията им от работата да не са оправдани. Истинската причина може да е много по-дълбока. Трябва да говорите с екипа на етапа, когато те все още са готови да говорят за това, което ги притеснява. Намерете дълбоки страхове, дайте конкретни задачи, мотивирайте. 

Ако избухне конфликт, лидерът трябва да направи следното:

  • Говорете с двете страни в конфликта поотделно. Вслушвайте се в аргументите на всеки служител. Ако темата на спора не засяга работни дейности, тогава напомнете на подчинените, че такива въпроси трябва да се обсъждат извън стените на офиса.
  • Превключете вниманието на служителите към работните цели. Говорете какво точно прави служителят в момента, какви задачи има, дали успява да ги изпълни. Напълно възможно е да се наложи преразпределяне на товара или даване на отговорна задача извън офиса.
  • Обсъдете ситуацията с всички страни в конфликта. Тук е важно да останете неутрални. Кажете на служителите, че и двамата са чути, но трябва да се намери решение, така че инцидентът да не засегне работните процеси. Помогнете им да разработят алгоритъм за това как да взаимодействат един с друг, за да избегнат подобни ситуации в бъдеще.

Уменията за решаване на сложни проблеми ще помогнат не само в конкретна ситуация, но и ще бъдат полезни през целия живот. Това ще работи в полза на кариерата, репутацията и комуникацията с други хора.