Очакване и реалност: как да не се разочароваме от иновациите

Очакване и реалност: как да не се разочароваме от иновациите

Винаги има пропаст между първоначалния и крайния резултат, която може да се превърне в бездна, ако не се забележи навреме. Причината за това може да са неправилно формулирани очаквания. 

Антон Ларин, директор на проекта F5Devs и автор на канала Est Thoughts Telegram , сподели някои съвети какво трябва да се направи, за да може проектът да оправдае очакванията си и да не се превърне в загуба на бюджет.

Какво е иновация

Иновацията се отнася до използването на технологии за създаване на по-ефективна организация на процесите и постигане на бизнес цели. Например автоматизиране на преди това ръчен процес или въвеждане на алгоритмичен модел за намаляване на разходите за корпоративно оборудване. 

Какво не е наред с очакванията и какви са те

Винаги има малка разлика между първоначалния и крайния резултат, която може да се превърне в бездна, ако не се забележи навреме. Основната причина е в неправилно формулирани очаквания, които в крайна сметка водят до неудовлетвореност и разочарование както на клиента, така и на изпълнителя. Очакванията се делят на два вида.

Високи очаквания от проекта

Най-често това се случва, когато една компания автоматизира процес, който не е извършван преди . В този случай клиентите погрешно очакват, че окончателното решение ще може да направи всичко: не само да извърши изчисления, но и да анализира пазара и конкурентите и да издаде най-добрата препоръка в този контекст.

В резултат на това клиентът получава решение, което може да направи само 1/10 от всички Wishlist, и остава разочарован. 

В нашата практика има случай на оптимизация, който направихме за сервизна компания, обслужваща локомотиви в цяла Русия. Клиентът се нуждаеше от услуга за изчисляване на услугата, за да рационализира процеса на стратегическо планиране.

Първоначалният процес на планиране отне няколко месеца, тъй като стандартите и разпоредбите непрекъснато се променяха, а данните се изчисляваха ръчно в електронни таблици на Excel.


Следователно клиентът иска окончателният алгоритъм независимо да вземе предвид стандартите и точно да формира план за поддръжка на автопарка за няколко минути. За изпълнение на желанията на клиента беше необходимо:

  1. разработване на единна методология за изчисление,
  2. поставете го в модела
  3. доближете го до количеството работа, което човек може да извърши.

Разработчиците трябваше да преминат през повече от една итерация, преди да получат всички данни, които моделът трябваше да вземе предвид при изчисляването.

Тук е много важна координираната работа на всички участници в проекта: специалисти, които преди това са участвали в подготовката на заявления ръчно, заинтересовани страни по проекта и реални изпълнители. Тук се крие друг вид измамно очакване.

Големи очаквания от екипа

Ако клиентът няма вътрешен екип, който да събира обратна връзка за решението, то няма да постигне желания ефект. Всяка иновация се нуждае от тестване и навременна корекция.

Продължавайки с примера с логистичната компания, след като е разработен MVP на услугата за консолидация, трябва да отделите време, за да проверите коректността на нейната работа. Тоест, преминете през него всички възможни варианти на приложения с различна сложност на маршрута, за да проверите дали алгоритъмът се справя не по-зле от човек.

Най-вероятно ще излязат наяве слабостите: например алгоритъмът няма да вземе предвид работното време или пропускателната способност на складовете. Например, в подобен случай разработихме модел MVP и тествахме работата му в режим на тестване едновременно с работата на логистиците.

Оказа се, че моделът е подходящ само за големи и средни пратки, докато повече от 60% от заявките на клиента са за малотонажни товари, които се изпращат до складове. Поради това трябваше да променим логиката на алгоритъма, за да отговаря по-добре на реалностите на компанията. 

Така че обратната връзка от екипа е много важна. За целта е необходимо всички участници в процеса да разберат каква иновация се въвежда, защо е необходима – с други думи, има екип и той е инструктиран.

Когато се очаква от само себе си, нищо не се случва.

Важно е да разберем, че често не сме наясно с разминаването между очакванията и реалността. Тази когнитивна празнина може да бъде преодоляна чрез пълно разбиране на всички процеси, през които преминават иновациите.

 

Три стъпки към успешна иновация

1. Определете целите, задачите и желаните резултати

Не всички идеи могат или трябва да бъдат реализирани. За да бъде иновацията наистина ефективна, тя трябва да отговаря на реалните нужди на вашия бизнес. Преди да предприемете първите стъпки за внедряване на иновативни решения, си струва да отговорите на следните въпроси:

  • Тази иновация ще реши ли проблема ви?
  • Има ли вече решение на проблема?
  • Кой ще се възползва от тази иновация?
  • Има ли компанията ресурсите да подкрепи тази иновация?
  • Как да разберете дали даден проект е успешен?

2. Включете заинтересованите страни в проекта

За да реализирате една идея и да не останете разочаровани накрая, екипът е много важен. Определете кой е необходим в целия проект: екипът за разработка на решение, отделът, в който се изисква иновацията, някой от висшето ръководство? Важно е всеки участник да разбира какво се иска от него.

3. Тествайте и анализирайте всяка стъпка

Важно е да се наблюдава напредъкът на иновацията по време на нейното развитие и след това известно време след въвеждането ѝ.

Внедряването само по себе си не е пълен успех. Трябва да помислите предварително за показателите, по които можете да оцените напредъка в краткосрочен и дългосрочен план.

Не всяка хипотеза, формулирана в началото на проекта, ще се оправдае. Възможно е само една от петте първоначални хипотези да работи. Ето защо тестовете в режим MVP и екипът, който участва в проекта, са толкова важни.