10 принципа на ефективна организация

10 принципа на ефективна организация

Една устойчива компания не само демонстрира добри финансови резултати. Готова е да се адаптира, изгражда дългосрочна стратегия и насърчава добрите взаимоотношения между служителите. Говорим за тези и други принципи, които правят организацията ефективна.

Насърчавайте сътрудничеството

Често най-простата и полезна стратегия за служителя е да се възползва от постиженията на групата и да допринася възможно най-малко за работата. Обичайно в технологичните компании е да крият най-добрите идеи, за да спечелят от тях по-късно.

За да реши проблема, компанията трябва да преразгледа политиката на награди и наказания. Например, насърчавайте работата в екип или обвинявайте липсата на сътрудничество.

Можете да научите ефективен мениджмънт или да подобрите уменията си, като изберете курс от каталога с курсове по мениджмънт .

По-ефективна и дългосрочна стратегия е да се промени естеството на работните взаимоотношения. По-склонни сме да си сътрудничим с приятели, отколкото с непознати. Някои организации полагат големи усилия, за да формират силни социални връзки в екипа.

Изграждането на екип не е просто игри, а ефективни мостове за изграждане на взаимоотношения и влияние върху представянето.

Бъдете готови за промяна

Често компаниите, които се нуждаят от трансформация, не са готови за промяна. Веднъж великите марки умират, защото бавно вземат решения и не са готови да се адаптират към промяната.

Лидерите трябва да обосноват промяната, да създадат положително отношение към нея, да убедят другите в стойността и легитимността на усилията за промяна и да попречат на бизнеса да се съсредоточи върху неуместни стратегии.

Предвиждайте бъдещето

Не всеки проект може да бъде запазен. Понякога една компания не може да се справи с изискванията на новите пазари и клиенти и дългосрочните планове се осуетяват от краткосрочни фактори.

За лидерите е важно да виждат цялата картина и да предвиждат бъдещето, въпреки че предстоящите събития изглеждат ясни, а последствията им сигурни. Няма универсално решение, което да помогне с прогнозата. Един лидер обаче може да се обгради със способни и възприемчиви хора и да вземе предвид тяхната визия при планирането.

Останете гъвкави

Организациите трябва да бъдат както дисциплинирани, така и гъвкави: да се адаптират, за да отговорят на предизвикателствата на бурните времена и след това да се върнат към обичайния си бизнес, когато необходимостта отмине.

Обикновено тази възможност възниква в резултат на висока автоматизация, разширяване на персонала или добавяне на функции. Това ще ни позволи да бъдем в крак с нуждите на клиентите и да избегнем скъпи грешки, като например недостиг на персонал по време на пиковите периоди.

Понякога просто трябва да сте креативни. И така, летище Changi в Сингапур реши проблема с опашките чрез пренасочване на потоците. Служителите по сигурността следят хората вече да не се събират на едно място, а да отиват направо към изходите. Освен това летищните служители се разпределят динамично на длъжности в зависимост от това къде има по-голяма нужда от тях.

Създайте своя собствена среда

Трудно е да се намери проучване, което да не потвърждава връзката между качеството на работната среда и здравето, удовлетворението и работата на служителите. Комфортната температура, качеството на въздуха, светлината, акустиката и ергономичността на мебелите имат положителен ефект върху резултатите.


Прочетете по темата:

Как осветлението помага за продуктивността на работното място

Работни ритуали: как да сплотим екипа и да увеличим производителността


Качеството на средата дори се конкурира за умствените и емоционални ресурси на служителя. Например откритите пространства често създават проблеми поради визуален и аудио шум.

Средата може както да стимулира работата, така и да вдъхнови девиантно поведение, да вдъхнови творчество или да вдъхне скука. Тенденцията за включване на естествени елементи в интериора вече показа ползи за здравето: насърчава намаляването на стреса, разрешаването на проблеми, емоционалния контрол, вниманието и продуктивността.

Наемете разнообразна работна сила

Известно е, че за да създадете автомобил, ви е необходим екип от дизайнери, компютърни учени, инженери и оператори. Сложните задачи изискват разнообразие от гледни точки и способности, физически, поведенчески и интелектуални ресурси. И колкото по-разнообразен е екипът, толкова по-широка е гамата от налични решения.

Изследванията последователно демонстрират, че разнообразието повишава ефективността на работните екипи, висшето ръководство и бордовете на директорите.

Различията могат да бъдат източник на спорове и затова е особено важно да се уверите, че всеки член на екипа се чувства значим и важен за компанията.

Насърчавайте личностното израстване

Успешната програма за управление на таланти означава, че компанията разполага с голям набор от способни кандидати, затворени съществуващи позиции, има набор от таланти и има възможности като кариерно консултиране, стажове, достъп до ментори и образователни програми.

Наличието на такива ресурси позволява на организациите да очакват служителите да повишат своята експертиза в професионалната област. Метаморфозата от новак към експерт се случва на две нива: естествено и чрез усилията на служител. Най-добрите компании ще му предложат задачи, които отговарят на неговите интереси и природни качества – това ще му позволи да бъде въвлечен в работата и да го задържи.

Осигурете възможности

Овластяването на служителите не е лесно: това ще изисква промени в културата и операциите, включително нови подходи към комуникацията, технологични инструменти, допълнително обучение, съвместно решаване на проблеми и доверие в екипа.

Задачата на мениджъра тук може да се сравни с позицията на треньор, който може да съветва, наставлява или замества играчи. Тук няма място за микромениджмънт: подчинените трябва да чувстват доверие в себе си и способността да контролират работата си.

Наградете най-продуктивните

Въпреки всички усилия за привличане и задържане на най-добре представилите се, резултатите в организацията ще останат посредствени. Често решенията за наемане, заплащане, повишение и задържане са повлияни от приятелство, конкуренция, фаворизиране или дискриминация. Последствията са очевидни.

Ако заплатата зависи от приноса на служителя, това ви позволява да мотивирате и увеличите удовлетворението от работата. Най-добрите работници помагат за подобряване на резултата на по-малко продуктивните при следните условия:

  • екипът е обединен от обща цел,
  • всеки вярва, че неговата роля е необходима за постигане на целта,
  • служителите се интересуват от успеха на другия,
  • всеки иска да стане по-добър, учи се от колегите и се състезава с тях.

Развийте култура на лидерство

Всеки, който е работил в организация, разбира как лидерството влияе върху корпоративната култура. От една страна, строгият контрол може да повлияе на психическото и физическо здраве, удовлетворението от работата и продуктивността. От друга страна, поддържащите и приобщаващи лидерски практики ви позволяват да поемате пресметнати рискове, да правите грешки, да изразявате мнението си, да променяте статуквото и да поискате необходимата помощ и ресурси.

Практиката показва, че лидерите, които могат да създадат безопасна среда, насърчават подчинените си да взаимодействат открито, да учат и да растат, да демонстрират креативност и да се възприемат като ефективни изпълнители.

Организации, които пренебрегват качеството на лидерството, могат да създадат условия за продуктивни, но токсични лидери. По-интелигентна стратегия е да се избират просветени лидери, които са готови да създадат устойчиви корпоративни практики и да вземат предвид нуждите и благосъстоянието на подчинените.

Спазването на всичките 10 принципа е амбициозна задача. Всеки от тях създава възможности за ефективността на организацията.