Не можете да бъдете ефективен ръководител, ако не сте овладели изкуството на делегирането. Макар че някои лидери смятат, че делегирането не си заслужава, защото отнема прекален много от тяхното време и внимание, ако то бъде реализирано по правилния начин, ще забележите, че вашите служители са по-продуктивни и щастливи от своята работа.
Когато служилите ви знаят, че им вярвате достатъчно, за да им възложите важна задача, те стават по-мотивирани и ангажирани с нейното качествено изпълнение.
Според едно изследване, 53% от предприемачите вярват, че могат да увеличат бизнеса си с повече от 20%, ако делегират само 10% от своите задачи на някой друг.
Ако все още не сте се научили как да делегирате ефективно, започнете с тези 8 прости стъпки:
1. Винаги давайте обратна връзка
Уверете се, че винаги споделяте с вашите служители както позитивните отзиви, така и критиките към тяхната работа, за да знаят къде се справят добре и какво трябва да бъде подобрено. Значително по-вероятно е доброто им представяне да продължи по-дълго, когато те получават признание и биват поощрявани. Бъдете щедри с повишенията, бонусите и благодарностите, когато някои се представя наистина изключително.
2. Наблюдавайте напредъка на служителите по делегираните задачи
Важно е от време на време да проследявате напредъка на вашите служители, за да улавяте проблемите в момента, в който те възникват, а не след като са се превърнали в критични. По-неопитните служители имат нужда от повече надзор, докато „ветераните“ могат работят по-добре в по-свободна обстановка, която им позволява да използват собствената си инициативност и изобретателност.
3. Дефинирайте ясно какво искате от вашите служители
Уверете се, че служителите ви разбират отговорностите и задълженията, които поемат, когато им делегирате задача. Поискайте от тях да повторят каква точно е задачата им и да потвърдят, че я приемат.
4. Делегирайте правилните неща
Сред основните неща, които може да делегирате, попадат често повтарящите се задачи, присъствието на определени срещи и дейностите, които ще са част от бъдещите отговорности на екипа. Запазете за себе си оценките на представянето, консултациите, поверителните задачи, възложената конкретно на вас работа и чувствителните ситуации.
5. Давайте напътствия, когато е необходимо
Ако работата на вашите служилите се отдалечи прекалено много от резултатите, на които сте се надявали, когато сте им делегирали задачата, трябва да предприемете незабавни и решителни коригиращи действия. Никой не печели от пълното ви абдикиране от отговорност по делегираната задача. Дискутирайте ситуацията с вашите служители и приемете план, който да върне работата в правилната посока. Ако ситуацията не се подобри, прекратете работата на вашите служители по задачата и се върнете пълния контрол върху нея.
6. Предоставете на служителите си необходимите правомощия, за да свършат работата
Делегирането на задачи трябва да бъде придружено с делегирането на власт, или с други думи на ресурсите и правомощията, които са необходими за свършването на работата. Делегирането на власт може да означава да позволите на служител да представлява вашата компания на среща с инвеститори или пък да разполага с бюджет за реализацията на определен проект.
7. Вземете предвид уменията и интересите на вашите служители
Когато делегирате работа, първо трябва да вземете предвид уменията на вашия служител, неговият интерес към задачата и работното му натоварване. Запознайте се с неговото представяне в изпълнението на подобни задачи в миналото – работи ли добре в екип, в какви условия е най-продуктивен и как се справя с работата под напрежение.
8. Задайте ясни очаквания
Обяснете ясно какви са общите цели на задачата и какви са стандартите, които ще бъдат използвани за измерването на постигнатите резултати. Уверете се, че целите са конкретни, постижими и измерими.
Питър Икономи, автор на бестселъра „Managing for Dummies, The Management Bible, Leading Through Uncertainty“, за inc.com
Източник: https://www.manager.bg/