Практическо ръководство за финансови бизнес концепции

Практическо ръководство за финансови бизнес концепции

Стартъпът е бизнес експеримент с потенциал и колкото по-иновативна е идеята, толкова по-вероятно е да се провали. 

Бизнес модел 

В почти 20% от случаите слабият бизнес модел може да доведе до провал на стартиращ бизнес. Ако в началния етап няма разбиране на кого компанията ще продаде продукта и как да спечели, има голяма вероятност проектът да бъде затворен или идеята да бъде продадена.

Например RSS услугите бяха истински пробив в даден момент, но все още има малко начини за монетизиране на това решение. 

Бизнес моделът е рамката, която определя траекторията и успеха на компанията и не е същото като стратегията. Това е по-широко понятие, което обхваща всичко от маркетинга до взаимоотношенията с доставчици и клиенти.

В началото трябва да отговорите на следните ключови въпроси: 

  • Кои са вашите целеви клиенти?

Вашият продукт може да реши главоболието на бизнеса (например оптимизиране на логистиката в градовете), крайния потребител (приложение за превръщане на обикновени снимки в 3D изображения) или правителството (например биометрични технологии за дистанционно лицево разпознаване).

  • Каква е вашата целева оферта? 

Преди да стартираме нашия ИТ стартъп, бяхме изправени пред факта, че компанията, която създаде кода за нас, надхвърли установения бюджет два пъти и пропусна крайния срок. Освен това на финала ни беше даден продукт, който не оправда очакванията.

Това, което беше направено до съвършенство, беше техническата документация и проектирането, но това не е достатъчно. Отбелязахме, че в ИТ сегмента има недостиг на качествен аутсорсинг.

Висококачествени дигитални продукти, надеждност и гаранции са ценностите, които приемаме за наша основа.
  • Как ще реализирате и монетизирате идеята?

Има много модели за осигуряване на приходи: 

  1. SaaS (предоставяне на клиента на отдалечен достъп до софтуер, услуги или уеб приложения чрез абонамент), 
  2. PaaS (предоставяне на достъп на клиента до софтуерна среда с операционна система, СУБД и други елементи), 
  3. Long Tail (продажба на специфични нишови продукти или услуги), 
  4. Lock-In (връзка към технология), 
  5. Франчайзинг,
  6. групово финансиране , 
  7. Pay-per-use (предоставяне на софтуер на клиентите в пакет). 

Всичко отново зависи от това в кой сегмент планирате да работите: бизнес, потребител или правителство. 

Що се отнася до внедряването, трябва да решите кой ще създаде продукта: имате ли разработчици в екипа си или ще използвате компании от трети страни. 

Така, например, ако стартирате ИТ производствено студио с пълен цикъл, бизнес моделът често ще бъде класически: вашият клиент е бизнес и финтех, а вие предоставяте продукти според модела Soft ware as a Service (Saas). 

Как да изберем „правилната“ ниша

В повече от 40% от случаите , според CB Insights , провалът при стартиране е свързан със създаването на продукт или услуга, които не отговарят на реални нужди на пазара. 

Това важи еднакво за B2B и B2C стартиращи компании. Малко вероятно е пазарът да се нуждае от друга услуга за доставка на храна. За такъв проект е необходимо много добро конкурентно предимство, а не копиране на съществуващи решения. 

 

Съвети за това как да забележите потенциала в определена ниша и да не добавяте към гробището на стартиращите компании


 

Погледнете пазарите, които се характеризират едновременно с високо търсене и липса на качествено предлагане

Както споменахме по-горе, изгорихме се с изпълнителя и решихме, че ще създадем услуга, която бихме искали да използваме сами на етапа на разработка и стартиране.

Валидирайте идеята 

Комуникирайте с инвеститори и предприемачи и на етапа на зареждане провеждайте персонализирани разработки, поне сами, сред вашите колеги и потенциални клиенти. 

Така открихме, че 80% от 100 клиенти са изправени пред същите проблеми като нас:

  • неспазване на срокове,
  • надхвърляне на бюджета
  • лошо качество на изпълнение.

Разбрахме какви болки можем да затворим.

 

Проучете обещаващи области 

Проучете кои ниши са генерирали най-много пари през последните няколко години и създайте списък с атрактивни индустрии. 

Една от най-обещаващите области днес е развитието на технологии, базирани на изкуствен интелект и машинно обучение, и повечето инвеститори обмислят проекти в тази област. 

Това обаче не означава, че всеки трябва да се съсредоточи само върху разработването на нови технологии, базирани на AI. Можете да използвате готови решения за подобряване на инфраструктурата в сектора на хранителните технологии (например мрежата от кулинарни коуъркинг пространства „Your Place“), да създавате продукти в подкрепа на активен начин на живот, психично здраве и релаксация („Кубът за сън“ “ проект).

Според статистиката повече от 70% от местните стартиращи фирми работят по B2B модел, а 14% от решенията са създадени за B2C. Идеята за висококачествен и обещаващ продукт за крайния потребител може да се превърне в пробив. 

На етапа на изучаване на насоки за бъдещ бизнес можете да спестите време и ресурси и да се обърнете към аутсорсинг агенции, които ще ви помогнат да предвидите търсенето и възможните рискове. 

Оценете своя опит 

Силен екип е този, в който са обхванати всички компетенции и всеки член е независим професионалист. Трябва да е:

  • този, който ще участва в развитието на бизнеса, ще управлява продажбите и ще отговаря за работата в мрежа;
  • специалисти в индустрията: софтуерни инженери, ръководители на проекти, инженери по контрол на качеството. 

Финансови изчисления

Изчислете очакваните приходи и печалби, изчислете производствените, рекламните и други разходи, изчислете възможните рискове – всичко тук е същото като във всеки бизнес. 

Трябва да сте подготвени за факта, че периодично ще се добавят нови разходи, например за маркетингови инструменти. 

Първоначалните изчисления могат да се правят, както се казва, на салфетка, но след това е необходимо да се включи строг анализ и контрол върху всеки процес и всяка метрика и на базата на анализа ще излезе реално финансово изчисление, което ще се коригира като расте. 

Има няколко момента, които могат да накарат (особено начинаещите) да искат да ограничат начинанието си. 

1. Отрицателни приходи

В началния етап, за да популяризирате продукт, е необходимо да развиете голяма клиентска база. С нарастването на аудиторията ще има увеличение на популярността, но проектът може да бъде нерентабилен за няколко години. 

2. Касова разлика 

Паричен дефицит възниква, когато бюджетът ви не е достатъчен, за да изпълни всички текущи задължения. От друга страна, ако никога не сте имали бюджетни дефицити, струва си да помислите дали печалбата „работи“ ефективно.

За да растете (а един стартъп непременно трябва да расте), трябва много бързо и разумно да инвестирате набраните първоначално средства в маркетинг и реклама.


Паричният дефицит не е трагедия, но трябва да се научите как да го управлявате компетентно, за да намерите „слепи петна“. 

3. Няма бързо разширяване на пазара и пробив в растежа 

Като правило стартиращите фирми предпочитат бизнес модели с опростена мащабируемост. Бързият растеж обаче не е за всеки, защото продукт с нисък марж е труден за мащабиране. 

Тук трябва да започнете от първоначалната цел – навлизане на световния пазар или по-реалистичен сценарий – да станете нишов играч и да преминете към страната на устойчивото развитие. 

Тестване на хипотези 

Ще повторя идеята, че стартирането е бизнес експеримент и първо трябва да произведете продукт в малки количества или да стартирате услуга в тестов режим, за да проверите доколко хората са готови да я използват, и след това да анализирате потребителското изживяване. 

Случаят Terenoi ясно показва защо е важен:

  • „тествайте“ бизнес модела,
  • създаване на пилотна или демо версия,
  • вижте колко полезен е продуктът и колко готови са хората да плащат за него.

И едва след това помислете за мащабиране и как да реинвестирате пари в работещи инструменти възможно най-ефективно и да подчертаете най-маргиналните продукти. 

Нашият екип постоянно тества нещо, например различни маркетингови канали: ние оценяваме откъде идва най-големият поток от потенциални клиенти, къде е по-висока конверсията. Почти всеки ден организираме проверка на екипа, за да видим какво работи и как работи за нас. Общото наблюдение е важно.

Стартирането трябва да живее с широко отворени очи и непрекъснато да изследва нови тенденции, ниши, да анализира опита на колегите в магазина, за да оцени перспективите на определена посока и да отбележи най-малките колебания в промените в потребителското търсене.

Изборът на бизнес модел и сглобяването на екип не е достатъчно. Всяка идея трябва да бъде тествана и проверявана за жизнеспособност през цялото време. Не забравяйте, че сте в полето на експериментите. 

Списък за проверка

  • Решете целта си: да достигнете международно ниво или да заемете стабилна позиция във вашата ниша 
  • Намерете своя бизнес модел.
  • Отговорете на ключови въпроси: кои са вашите целеви клиенти, какви са вашите основни ценности, как възнамерявате да реализирате и монетизирате идеята? 
  • Наблюдавайте пазара: къде има голямо търсене и липса на качествено предлагане в същото време? 
  • Комуникирайте с колеги, инвеститори, потенциални потребители, провеждайте проучвания и хвърляйте разработки – важно е да разберете дали продуктът ще бъде необходим. 
  • Оценете потенциала на екипа: само талантливи разработчици не са достатъчни, имате нужда от прагматичен лидер и специалисти в индустрията. 
  • Създайте пилотен или прототип на продукта, за да оцените потенциала му на пазара.
  • Тествайте всяка идея.
  • Не очаквайте бърз растеж на печалбите , научете се да управлявате паричния дефицит.