Днес сливането на бизнеса и ИТ е станало възможно най-силно: все по-голям брой фирми не могат дори да стартират, ако ИТ компонент не е първоначално зашит в техния модел. Как се промени механиката на връзката между клиента и бизнеса с услуги през последните двадесет години, какво бизнесът днес изисква от ИТ и как го получава.
Тенденцията от последните години в информатизацията на бизнеса е разработването и инсталирането на приложения. Това е огромен пазар. Днес мобилните приложения са основният канал за комуникация между бизнеса и потребителите. Глобалният пазар на мобилни приложения, според прогнозите на Sensor Tower Store Intelligence , ще расте с 13,7% годишно до 2028 г., а обемът му към този момент ще бъде 25 милиарда долара.
И този пазар на мобилни приложения може условно да бъде разделен на два големи сегмента : B2C и B2B. Първите са насочени към максимално удобство за външния клиент (купувач), вторите – към максимално удобство за вътрешния клиент, тоест ефективност на бизнеса.
Как и защо един бизнес стига до необходимостта от внедряване на ИТ решения (в частност приложения) за по-успешното функциониране на своя бизнес модел? Как ИТ нуждите на днешния бизнес се различават от ИТ нуждите на бизнеса преди двадесет или десет години? Какво трябва да знаете, за да не допускате типични грешки при работа с ИТ изпълнител?
Как беше преди и какво се промени сега
Преди двадесет години въвеждането на ИТ в различни области и в различни вертикални пазари беше движение отгоре надолу.
Големи компании и цели индустрии, след като прочетоха докладите на одиторите от Голямата четворка и видяха светлината, с ужас и вълнение решиха да намалят разходите и се втурнаха да уволняват и преквалифицират мениджмънта – докато накрая осъзнаха, че най-добрият начин да се справят с това, което е обичайно на всички нива да се нарича човешки фактор, е да се минимизира влиянието му чрез автоматизиране на всичко, което може да бъде автоматизирано.
И тогава системните интегратори се притекоха на помощ на индустриите и корпорациите, въоръжени със западни, утвърдени ИТ решения и продукти, които, имайки потенциала за мащабиране, бяха доста способни да разрешат доста широк спектър от проблеми с автоматизацията.
Така SAP и Oracle станаха основните доставчици на руския пазар , давайки път на местните разработки само в онези отрасли, където местните специфики не позволяват използването на чуждестранни разработки. Например в областта на жилищните и комуналните услуги или в юриспруденцията.
Всички реализации от онези години се основават на световния опит и затова повечето клиенти не са мислили за числата: в ситуация, в която има положителен световен опит, няма смисъл да се правят измервания. Това постепенно породи илюзията, че лечението е по-лошо от болестта.
Ето защо след още десетина години ерата на системните интегратори започна да отшумява. На мнозина започна да им се струва, че скъпите решения на доставчици, които освен това изискват постоянни лицензионни такси и разходи за поддръжка, са твърде голям лукс.
Практиката на вътрешна ИТ поддръжка стана модерна. ИТ отделите на самите компании установиха връзки с доставчици, сами направиха техническа поддръжка и т.н. Големите играчи дори придобиха свои собствени ИТ компании (например Sbertech).
Тенденцията се промени. Пазарът премина от модела „универсално решение за всеки, но не за всеки“ към модел за персонализиране. Пазарът на ИТ разработка стана по-целенасочен, но все още остава пазар за елита – тези, които могат да си позволят или да платят за готова разработка, или да поддържат собствен мини-интегратор.
Сега наблюдаваме третата тенденция , която най-накрая превръща пазара на разработка в най-масовия през всичките години. Това се дължи не толкова на големия брой IT разработчици като цяло, а на факта, че самите IT продукти са еволюирали. Те буквално се превърнаха в стока за всички и за всички.
По правило малките ИТ компании се занимават с тяхното развитие, това е сравнително евтино, процесът на внедряване е сравнително прост и ясен. Бизнес приложенията се използват за управление на съдържанието, планиране на корпоративните ресурси, управление на риска и обратна връзка.
Широкото използване на бизнес приложения подкрепя глобалната тенденция към дистанционна работа след COVID-19 след 2020 г. Ярък пример е Zoom, който се изстреля право в пандемията, въпреки че е разработен още през 2011 г.
Днес в Русия има около дузина от най-големите разработчици на ИТ приложения за бизнеса и обществения сектор. Общият обем на пазара е повече от десет милиарда рубли годишно. Но в същото време процесът на взаимодействие между клиента и изпълнителя, дори и днес, често се свежда до модела „направи го за нас като всички останали“ и отговорът на въпросите: „Защо?“ и защо?” не са включени в този дизайн.
Какъв е най-добрият начин за един бизнес да работи с ИТ разработчик?
Липсата на ясно „защо“ и „защо“ води до факта, че по време на информатизацията се решават или грешни задачи, или такива, но не по този начин.
И така, какво трябва да направи клиентът, когато вече е избрал доставчик на ИТ решение – например разработчик на приложение, за да получи желания резултат от него? На първо място, трябва да знаете сами защо имате нужда от това или онова решение. Тоест ясно да си представи бизнес проблемите и задачите, които трябва да бъдат решени с помощта на ИТ. И следвайте няколко прости правила.
1. Изисквайте участие на разработчиците в бизнес процесите от първия ден
Квалифицираният разработчик трябва да представи бизнес процесите на вашата компания, които ще трябва да автоматизира/анализира/подобри с помощта на ИТ, по най-подробен и задълбочен начин.
Следователно, ако искате да видите резултата, а не голям брой междинни резултати, които трябва да бъдат подобрени, ще трябва да отделите необходимото количество човешки и времеви ресурси, за да потопите разработчика в процесите и проблемите, които трябва да да бъдат решени с помощта на ИТ разработки.
2. Включете се сами
Всеки ИТ проект и особено разработката на приложения изисква комуникация с крайния потребител. Ето защо на етапа на изготвяне на концепцията за решение е важно разработчикът да знае, че предложената от него концепция е удобна и разбираема за клиента и отговаря на неговите задачи.
Спецификата на разработването на бизнес приложения е, че след първите итерации вече започва процесът на внедряване, който върви успоредно с процеса на финализиране на продукта. Участието на клиента на всеки етап от този процес е изключително важно.
3. Елиминирайте вътрешното съпротивление
Всичко ново, противно на поговорката, не е добре забравеното старо, а нещо, което се възприема враждебно от тази част от екипа, която е сигурна, че всичко е работило добре и без него. Тези хора – независимо дали са местни IT специалисти или просто служители – ще се съпротивляват до последно на всеки нов продукт, който усложнява живота им или прави дейността им по-прозрачна.
Има случай, в който една компания, която реши да минимизира производствените рискове чрез създаване на групов чат, където служителите изпращаха своите коментари и наблюдения за всякакви проблеми, възникващи тук и там, веднага се сблъскаха с взаимна отговорност: решавайки да улеснят живота си, служителите просто са игнорирали рисковете или са ги маркирали като разрешени. В резултат на това опитът да се минимизира влиянието на човешкия фактор доведе до неговото максимизиране.
Побеждаването на съпротивата на ретроградите е задача на клиента.
Следователно не е достатъчно да направите правилния избор и да намерите правилния разработчик. Все още трябва да можем да защитим този избор.