По същия начин доминиращата икономическа теория на предприятието и неговото поведение – теорията за „максимизиране на печалбата“ е напълно несъстоятелна. Той е напълно несъстоятелен, тъй като не може да обясни как работи всяко търговско предприятие и как трябва да работи.
Това не означава, че печалбата и рентабилността нямат значение. Задачата на всяко предприятие не е да увеличава печалбите, а да постигне ниво на рентабилност, достатъчно за покриване на рисковете от икономическа дейност и по този начин да избегне загуби.
За да разберете какво е бизнес, трябва да определите неговата цел. И тази цел трябва да е извън самия бизнес. Всъщност трябва да бъде в обществото, тъй като предприятието е социална институция. Има само едно разумно определение на бизнес целта – да се създаде потребител.
Потребителят е основата на бизнеса и неговото съществуване зависи от потребителя. Само потребителят осигурява заетост. И именно за да отговори на нуждите и нуждите на потребителя, обществото поверява на предприятието ресурси за производство на материални ценности.
Тъй като целта на всяко предприятие е да създаде потребител, всяко предприятие има само две (и тези две) основни функции – маркетинг и иновации.
Маркетингът е отделна, уникална функция на бизнеса. Бизнесът се различава от всички други човешки организации по това, че продава стоки и услуги. Нито църквата, нито армията, нито образователната система, нито държавата правят това. Всяка организация, която използва маркетинг за разработване или продажба на продукт или услуга, може да се нарече бизнес. Всяка организация, която изобщо не провежда маркетинг или я прави нередовно, не може да се нарече бизнес.
Всъщност маркетингът е толкова важен, че не е достатъчно само да се изгради силна търговска сила и да се възложи на него да се занимава с маркетинга. Маркетингът е не само много по-широк от продажбите, той изобщо не може да бъде тясно специализиран. Той прониква в цялата дейност на предприятието, разглеждайки го от гледна точка на крайния резултат, т.е. консуматор. Следователно всички области на предприятието трябва да проявяват интерес към маркетинга.
Никой маркетинг не създава бизнес начинание. Предприятието може да съществува само в разрастваща се икономика или поне в такава, където се смята, че промяната е естествена и желателна.
Следователно втората функция на бизнеса е иновациите; предоставяне на по-добри и по-евтини услуги. Не е достатъчно само да произвеждате каквито и да било стоки и услуги: бизнесът трябва да предоставя точно по-добри и по-евтини. Бизнесът не трябва да става голям, но наистина трябва да се подобри.
Следователно в организацията на предприятието иновациите не могат да се считат за отделна функция от маркетинга. Тя не се ограничава само до технологии или изследвания, а до целия бизнес, до всички функции, до всички дейности. Може да е нещо ново в дизайна, продукта, маркетинговите методи. Това може да бъде нова цена или услуга за потребителя. Това може да бъде иновация в организацията или управлението.
Има два вида иновации, независимо от вида на предприятието – иновации в стоки и услуги; иновации в различни професионални умения и дейности.