Течовете на данни са актуални не само за големите компании – през 2023 г. броят на хакерските атаки срещу малкия бизнес се е увеличил пет пъти. Колкото по-бързо се защитите от измамници, толкова по-малко пари ще загубите. Антон Яковлев, експерт в услугата Kontur.Focus за проверка на сигурността на контрагентите, подготви ръководство, описващо инструменти за сигурност, които могат да бъдат внедрени бързо и евтино.
Поверителна информация е всяка информация, която не е публично достояние. Това включва търговски, държавни, служебни и други тайни.
Например, личните данни на клиентите са поверителна информация, чиято безопасност е отговорност на бизнеса. Това включва клиентска база, описание на производствените технологии и друга информация.
Дори условията на договора с контрагента, цената и предмета ще бъдат поверителна информация и може да са по-специално търговска тайна. Но условията на публична оферта a priori не могат да бъдат поверителни.
Колко често се случват течове на информация?
Малките и средни предприятия (МСП) често отлагат въпросите, свързани с информационната сигурност. Мениджърите смятат, че малките и средни предприятия не са интересни за хакерите, според логиката „няма какво да вземат – нека големите компании се защитават, те определено имат какво да крадат“. Но големите компании вече са помислили за всичко. Техните бази данни са много по-трудни за хакване, така че хакерите преминават към малки организации и индивидуални предприемачи.
Това се потвърждава от статистика на Kaspersky Lab – през 2023 г. броят на хакерските атаки срещу МСП се е увеличил пет пъти, а делът от общия брой е достигнал 20%. И никой не е отменил безскрупулни служители, които могат да откраднат клиентски бази данни или да изтекат информация за плащане.
Днес течовете на данни в резултат на фишинг (кражба на потребителски данни чрез фишинг сайтове, имейли и връзки) са технически по-прости и по-ефективни от хакерските атаки (хакване и принудителен достъп до данни). „Хакването“ отдавна се премести от техническата област в психологията (социалното инженерство).
Последици от изтичане на информация
Ако нападателите откраднат клиентски данни, компанията е изправена пред административна отговорност (член 13.11 от Кодекса за административните нарушения на Руската федерация). Обикновено се издават глоби, но дейностите също могат да бъдат временно ограничени.
Други последствия:
- Финансови . Ако клиентските данни бъдат откраднати с цел кражба на пари, собствениците могат да подадат искове за щети.
- Търговски . Кражбата на клиентска база или описания на технологични процеси застрашава загубата на потребители и конкурентоспособност. За кратко време една организация може да загуби 20-30% от приходите.
- Репутационен . Някои клиенти няма да искат да работят с компании, които не се интересуват от сигурността на данните. Това застрашава не само напускането на съществуващи клиенти, но и трудности при привличането на нови.
Колкото по-рано помислите за защита на вашите данни, толкова по-малка е вероятността да пострадате от хакери и да загубите клиенти. Нека да разгледаме начините за защита срещу вътрешни и външни течове.
Вътрешна защита срещу течове
През 2022 г. повече от 70% от течовете са причинени от служители. Понякога те самите крадат данни – например мениджърът отнема клиентската база и след уволнение примамва клиенти към конкуренти.
Започнете с предотвратяване на вътрешни течове:
- Създайте благоприятни условия . Направете модерен офис, конкурентни финансови условия, въведете стимули за изпълнение на планове и успех. Хората трябва да се чувстват комфортно да работят в компанията. Тогава ще има по-малко изкушение за „изтичане“ на данни на конкуренти срещу допълнително заплащане или за отнемане на клиенти след уволнение поради негодувание.
- Сключете NDA със служители, които имат достъп до чувствителна информация . NDA е споразумение за неразкриване на поверителна информация. Съгласно него служителите носят отговорност за кражба на данни, които се считат за търговска тайна. Ако се сключва НРД с определени служители, а не с всички, трябва да има и организационни мерки. Всеки достъп до определена информация трябва да бъде регулиран, така че информацията да не попадне случайно при „неподходящия“ служител.
- Ограничете достъпа до данни, които не са необходими за работа . Например в базата данни има 1 000 клиенти, а мениджърът работи с 50. Не отваряйте достъп до цялата база данни в CRM, ограничете се само до неговите клиенти. Това правило важи за финансови документи, технически регламенти и друга информация. Разпределението на ролите и достъпа е най-ефективната организационна мярка за борба с изтичането на информация.
- Вярвай, но проверявай . Офисът трябва да има видеонаблюдение с аудиозапис, а компютрите да имат софтуер, който записва действията. Дори това да не предпазва от изтичане на информация, то поне ще опрости търсенето на виновниците. Ако фирмата въвежда видеонаблюдение и DLP, служителите трябва да бъдат предупредени за това и да получат съгласие за актуализираните условия на труд. Това се документира писмено или се включва в условията на трудовия договор.
- Внедрете DLP система . Той анализира действията на потребителите, идентифицира и ограничава ненормалното поведение. Например, системата няма да позволи на служител да изпрати клиентска база данни от корпоративна поща към лична поща.
За малкия и среден бизнес са достатъчни първите четири точки. Те са технически прости и не изискват големи разходи. Този минимум ще предотврати повечето кражби.
DLP системата е подходяща за големи компании, тъй като закупуването на софтуер, внедряването и поддръжката може да струва няколко милиона рубли. Но това са оправдани разходи, тъй като в такива организации щетите от течове се оценяват на десетки милиони.
Защита от външни течове
Хакерите станаха по-малко склонни да хакват корпоративни мрежи поради високата сигурност. Трудно е да се постави вирус в облачно хранилище, така че измамниците са се съсредоточили върху най-слабото звено в информационната сигурност – служителите.
Например на служителите се изпращат фишинг имейли с връзки към уебсайтове. Те продължават напред и в същия момент злонамерена програма влиза в системата и чете пароли и друга информация. Но по-често те използват фалшиви сайтове, където служителят сам въвежда данните. Така измамниците получават достъп до бази данни и платежни документи.
Подчертаваме три нива на защита срещу външни течове:
1. Основно – това е минимумът, който трябва да се направи в първите месеци след откриване на бизнес:
- Подобрете цифровата грамотност на вашите служители. Разкажете ни за нови измамни схеми и методи за защита или още по-добре организирайте обучения със специалисти по информационна сигурност.
- Не позволявайте на служителите да използват персонални компютри за работни цели – дайте на всеки фирмен компютър. Можете да ограничите достъпа от тях до сайтове, които не са свързани с работата. Тогава вероятността от фишинг ще бъде минимална.
- Използвайте търговска антивирусна програма. Безплатните версии не предпазват от всички съвременни заплахи.
- Актуализирайте работните програми. Нападателите могат да получат достъп до данни чрез уязвимости в по-стари версии на софтуера.
- Работете с корпоративна електронна поща – G Suite, Zoho Mail, Yandex.Mail за бизнеса и др. Безплатните имейл клиенти са лесна мишена за хакери.
- Задайте силни пароли и двуфакторно удостоверяване в производствените услуги.
Използването на безплатни имейл услуги увеличава риска от загуба на вашата клиентска база в полза на конкуренти или завладяване на контрола върху корпоративната електронна поща – по-често няколко служители имат достъп до нея.
2. Разширено – инсталиране на система за контрол и управление на достъп (СКД). В малка организация е достатъчно видеонаблюдение и влизане с пропуски. ACS ще предпази от физическо проникване, което може да доведе до кражба на важни документи.
3. Максимум – използване на скъп софтуер; подходящи за големи компании. Например, някои организации използват контейнеризация на електронни документи. Файловете са криптирани с ключ, така че не могат да се отварят на други устройства. Те също така въвеждат мрежова защита и криптиране на устройства за съхранение на лаптопи и таблети.
Какво да направите, ако вече е възникнал теч
Ако данните вече са били откраднати, е малко вероятно да бъдат върнати. Ако служителите са направили това, можете да възстановите щетите чрез съда. Но без NDA и клауза за търговска тайна ще бъде трудно да се докаже вина.
Ако данните бъдат откраднати след хакване, има още по-малко възможности за минимизиране на щетите. Можете да рекламирате в медиите, че сте готови да платите за връщане на документи или неразкриване на информация. Или разпространете новината, че нищо важно не е откраднато – поне успокойте някои клиенти.
Ето защо, когато става въпрос за течове, превенцията и профилактиката са най-добрите ви приятели. Осигурете защита на вашата бизнес информация, така че да не се налага да се справяте с последствията от кражба или хакерска атака.
Изводи
- През 2023 г. броят на хакерските атаки срещу МСП се е увеличил пет пъти, а делът от общия брой е достигнал 20%. През 2022 г. повече от 70% от течовете са причинени от служители.
- За да се предпазите от вътрешни течове, създайте удобна работна среда, използвайте NDA, ограничете достъпа до данни и контролирайте действията на служителите. С разрастването на вашия бизнес помислете за внедряване на DLP система.
- Външни течове често възникват поради незащитени работни места. Инсталирайте комерсиален антивирусен софтуер на вашите компютри, актуализирайте софтуера, използвайте корпоративен имейл, сложни пароли и двуфакторно удостоверяване.
- ACS ще помогне срещу физическо проникване. В малка организация е достатъчно видеонаблюдение и влизане с пропуски.
- Максимална защита – контейнеризиране на електронни документи, внедряване на мрежова защита и криптиране на устройства за съхранение на лаптопи и таблети.