Тук ли си за интервю? Изкуственият интелект ще говори с вас

Тук ли си за интервю? Изкуственият интелект ще говори с вас

Услугите за интервюиране с изкуствен интелект твърдят, че премахват пристрастията – но не всички са съгласни.

Флория Тан е кандидатствала за стаж в китайския гигант за доставка на храна Meituan. И първото видео интервю, през което трябваше да премине, не беше с човек.

Интервюиращият изглеждаше доста истински. Беше жена на възрастта на Флория. Тя се усмихна приятелски, но гласът и маниерът й бяха неестествени и отчетливо роботизирани. Първо, интервюиращият представи накратко Meituan и зададе серия от стандартни въпроси, като например „Какви трудности сте срещали в миналото?“ След всеки отговор тя обобщаваше казаното и задаваше допълнителен въпрос.

Това беше аватар с изкуствен интелект. Той работеше със списък от готови въпроси, но използваше голям езиков модел, който генерира естествени отговори в движение. Все пак Тан казва, че е било по-скоро като писмен изпит, отколкото като разговор. „Не го възприемах като истински човек“, казва момичето. „Просто погледнах камерата и заговорих.“

Някога смятани за любопитство, интервютата с изкуствен интелект набират популярност, тъй като стартиращите фирми се стремят да изградят бизнес около впечатляващите възможности, демонстрирани от платформи като OpenAI.

Индустрията все още е малка и инструменти като тези са склонни да се използват за огромни работни места, които изискват от компаниите да пресяват хиляди кандидати наведнъж. И тъй като все повече организации търсят начини да интегрират AI в своя бизнес, виртуалните интервюта на живо трябва да станат нещо обичайно.

В корпоративния свят САЩ вече са развълнувани от идеята за използване на големи езикови модели за по-нататъшно автоматизиране на процеса на наемане. Според проучване от 2023 г. 10% от компаниите вече използват AI при набирането на персонал, а други 30% планират да започнат да го правят през 2024 г.

Gartner посочи чатботовете на естествен език като ключова иновация за 2023 г. в индустрията за наемане на персонал, описвайки технологията като експериментална, но обещаваща.

Изглежда, че тази практика вече набира популярност в Китай и Индия. Кандидатите за работа в компании като Siemens, China Mobile и Estee Lauder съобщават за интервюта за AI в Китай. MoSeeker, китайски доставчик на базирани на AI системи за набиране на персонал, провежда стотици хиляди автоматизирани интервюта всяка година. Сред клиентите му са международни компании като Disney и Mars.

В Индия платформи като Talently.ai, Instahyre и Intervue използват подобни инструменти.

Има много начини за автоматизиране на наемането.

Първо, трябва да подготвите стандартен списък с въпроси, които обикновено се задават на първото интервю. Тази мярка често се използва в опит да се предотвратят културни пристрастия. След като списъкът с въпроси е приведен към общ стандарт, присъствието на човек не е необходимо.

Често процесът протича постепенно:

  • Първо, вместо интервюта лице в лице с кандидатите, те комуникират дистанционно чрез Zoom.
  • След това кандидатът се „среща“ от предварително записано видео съобщение от мениджъра по човешки ресурси.
  • И накрая, интервюто се провежда от изцяло компютърно генериран аватар.

Възходът на генериращите AI платформи, като OpenAI и Anthropic, позволява на компаниите да автоматизират още повече процеса – например с последващи въпроси по дадена тема.

Talently.ai е една от услугите, която преобразува въпросите за интервю в текст и генерира отговори с помощта на бързо инженерство. Нейният основател, Касим Салам, твърди, че неговата компания помага да се спестят до 80% от времето, необходимо за заемане на свободно място.

Салам е уверен, че интервюиращите с ИИ са по-малко пристрастни от хората. „Те не се ядосват, нямат лошо настроение“, казва той. „Те не се интересуват какъв цвят е кожата ти, откъде си или какъв е твоят акцент.“ Изкуственият интелект оценява кандидатите единствено въз основа на техните качества.“

Компаниите за човешки ресурси, използващи AI, подчертават способността си да напасват кандидатите към точните нужди на клиента. Така Сарбоджит Малик, съосновател на индийския HR стартъп Instahyre, казва, че Uber търси различни специалисти при подбора на служители за американските и индийските представителства.

В първия случай компанията искаше да получи повече системно ориентирани специалисти, а във втория – ентусиазирани стартиращи компании. Малик твърди, че един успешен AI модел може да научи тези предпочитания и да ги приложи при проверка на кандидати – дори ако самата компания знае, че търси конкретен профил.

Това поражда опасения, че в този модел за набиране може да бъде въведен елемент на пристрастие. Но Малик настоява, че Instahyre изключва заявки, които са пряко дискриминиращи, като например когато работодател смята, че само мъже са подходящи за определена роля.

Експертите обаче казват, че тези мерки не са достатъчни, за да се предпазят от пристрастия. Хилке Шелман, който проучва въпроса в Центъра Пулицър, съобщава, че това, което е най-тревожно, е липсата на прозрачност.

„Надявам се, че специалистите по подбор и мениджърите по човешки ресурси имат ясни системи и начини за оценка на хората“, казва тя. „Но ние не знаем как ChatGPT оценява хората в тези системи.“ (OpenAI не отговори на искане за коментар.)

Шелман също е загрижен за фокуса върху мащабирането. Въпреки че системата изисква данни за обучение, за да работи по-добре, често има толкова много от тях, че е трудно да се разбере защо е взето конкретно решение. „При наемането твърде много информация не винаги решава проблема“, казва тя. „Колкото повече данни предоставяме, толкова по-голям е потенциалът за пристрастия.“

Междувременно някои кандидати се опитват да играят със системата, използвайки AI. В китайските социални мрежи предприемачите предлагат услуги, които им помагат да преминат интервю в реално време.

През април Карлос Чен стартира Whisper Interview. Инструментът записва въпросите на интервюиращия и генерира отговори с помощта на GPT-4o. Услугата вече има около 10 хиляди потребители. Чен твърди, че някои от тях са преминали успешно интервюто с помощта на AI.