Експеримент: какво се случва, ако предприемач следва съветите на чатбот

съветите на чатбот

Може ли AI да помогне на предприемачите да решат проблемите си? По принцип да, но ако бизнесът вече процъфтява. Това е заключението на скорошно проучване, изследващо потенциала на наставниците с изкуствен интелект.

AI има силата да ви направи по-добър писател, програмист и изследовател. Но може ли технологията да развие предприемачески нюх и да подобри икономическите резултати?

Е, в известен смисъл. Скорошно проучване разработи експериментален AI наставник, който да отговаря на въпроси от кенийски предприемачи. И ако менторът се оказа полезен за едни, той даде грешен съвет на други. Резултатите варират в зависимост от състоянието на бизнеса в началото на проучването.

Компаниите, които вече са били финансово стабилни, са използвали съвети на AI и са видели измерими подобрения, докато тези, които вече са били в затруднено положение, само са влошили нещата, отбелязват авторите на изследването.

Един от тях, Рембранд Конинг, описва парадоксалния резултат като “истински пъзел”. Той каза, че проучването дава окуражаваща представа за способността на изкуствения интелект да решава бизнес проблеми, особено в части на света, където ресурсите са оскъдни и технологията е по-малко достъпна.

„Фактът, че генеративният AI е на малко повече от година и можем да го използваме като съветник на няколкостотин предприемачи в Кения, е луд. Вече виждаме как генеративният AI може да промени живота на хората“, казва Конинг.

Чатбот срещу съветник

Проучването включва 640 кенийски предприемачи от различни индустрии, включително транспорт, храна, облекло, бижута, козметика, строителство, дърводелство и селско стопанство.

Изследователите произволно разделят предприемачите на две групи. Едната група потърси съвет от наставник по изкуствен интелект, докато втората получи насоки за обучение като плацебо.

  • Изненадващо, предприемачите, които се представят под медианата, са имали 10% спад в приходите и приходите.
  • В същото време по-успешните участници успяха да подобрят резултатите си с 15%.

AI не може да се справи със сложни задачи

Като цяло предприемачите зададоха на чатбота хиляди въпроси. Може би смесените резултати могат да се обяснят с факта, че трудни обстоятелства провокираха трудни въпроси.

„Предполагаме, че тези, които са в наистина трудна ситуация, са задали трудни въпроси и наставникът на AI произвежда нещо, което изглежда като добър съвет, но това не е достатъчно, за да реши проблема“, обяснява Конинг.

„Може би имате щанд за храна, но храната е лоша, служителите са неучтиви или магазинът просто е неправилно разположен. Наставникът може да каже: „Защо не проведете по-добра маркетингова кампания?“ Проблемът е, че не съм сигурен дали разходите за реклама ще се отразят на персонала, а разходите за маркетинг може дори да доведат до спад в приходите и ефективността.”

 

Смесените резултати могат да се обяснят и с фактори като „прекомерна самоувереност“ или „погрешни препоръки“ от AI.

Фактът обаче, че технологията е помогнала поне донякъде, показва важния потенциал на изкуствения интелект в подкрепа на бизнеса по света.

„За съжаление, за много предприемачи е трудно да се получи съвет“, казва Конинг. „Особено трудно е, ако управлявате автомивка извън Найроби. И сега имаме технология, която ни позволява да поставим изключителни бизнес съветници в джобовете на милиарди хора.“