Задайте тези 7 въпроса, преди да приемете оферта

Нетолерантност и пристрастия

Поздравления, получихте предложение за работа! Остава само да решим дали да го приемем. Невъзможно е да се предвиди какво следва за вас, но задаването на правилните въпроси може да ви помогне да видите нещата по-ясно.

След като получите офертата, трябва да вземете важно решение, обяснява Дон Греъм, автор на Switchers: Как интелигентните професионалисти променят кариерата си и се възползват от успеха. Ще трябва да вземете предвид не само заплатата си и свързаните с нея придобивки, но и потенциалните предизвикателства, дали можете да поддържате баланс между работа и личен живот и дали отговаряте добре на атмосферата и ценностите на компанията.

„По време на интервюто работодателят контролира ситуацията. Но след като получите оферта, всичко се променя. Сега той те иска, вижда те на тази позиция и това ти дава рядко предимство“, казва Греъм.

Не пропускайте тази възможност, дори и да изглежда обезсърчително. Челси Джей, треньор по кариерно развитие и лидерство, обяснява: „Оценяването на това какво означава тази оферта за вас и вашата кариера ще изисква саморефлексия. Това е сериозен ангажимент и трябва да отговаря на вашия начин на живот, лични и професионални цели.“

Греъм и Джей препоръчват да отделите достатъчно време за обмисляне на предложението. Тези 7 въпроса ще ви помогнат да оцените възможностите си.

какво ми липсва

По време на етапа на интервюто ние сме изцяло фокусирани върху получаването на работата. Поради това често разчитаме на предположения и пропускаме важни подробности.

Не е лесно за външен човек да разбере това, така че обърнете внимание на скритите сигнали.

  • Оценете впечатленията си от интервюто. Ако срещата е насрочена късно вечерта и имейлите се изпращат през уикенда, е вероятно служителите да нямат възможност да поддържат баланс между работа и личен живот.
  • Задавайте отворени въпроси на потенциални колеги. Попитайте: „Какво ви изненада най-много, когато започнахте работа тук?“ По правило доволните служители ще са готови да споделят положителни преживявания, докато недоволните служители ще са склонни да споделят отрицателни.
  • Разберете как работи onboarding тук. Добре е, ако включва помощ от колеги и обучение. Според Джей това показва, че компанията е проактивна и желае да инвестира във вашия успех.

С какъв шеф ще работя и ще намерим ли общ език?

Проведете открит разговор с бъдещия си мениджър относно неговия подход към управлението и как той се свързва с вашите работни предпочитания.

„Този ​​разговор трябва да е удобен за вас, защото ако приемете предложението, пак ще трябва да го обсъдите. И ако не се чувствате комфортно да говорите за себе си и нуждите си, това може да не е най-доброто място за работа“, казва Челси Джей.

Говорете с вашия потенциален шеф за това как си представя успеха в екипа и какво очаква от своите подчинени. Попитайте как им помага да растат и напредват.

Също така е полезно да разберете как той си представя идеален служител. „Един шеф може да каже, че харесва хора, които работят независимо и поемат отговорност, или такива, които разбират командната верига. Това говори много за стила на управление и подхода към работата“, казва тя.

Какъв е моят потенциал за растеж?

Важно е да прецените дали тази работа ще бъде стъпало в кариерната ви стълбица. Джей съветва първо да помислите за дългосрочни цели в кариерата, като например къде се виждате след 5-10 години. След това решете дали предложението, което получавате, ще ви помогне да придобиете уменията, образованието или наставничеството, от което се нуждаете, за да се развивате.

Помолете мениджъра по наемането да говори за конкретни служители, които са успели да напреднат в кариерата си. Разберете какъв бюджет е отделен за професионално развитие и дали служителите могат да посещават курсове, да посещават конференции или да получават сертификати.

 

„Трябва да търсите признаци, че компанията се интересува от вашия растеж и развитие“, казва Джей.

Не забравяйте, че ако потенциален работодател се опитва да ви привлече, той може да разкрасява възможностите. Не забравяйте да потърсите отзиви в интернет и да потърсите страниците на бъдещи колеги в социалните мрежи. Ако повечето не остават в дадена компания повече от две години, струва си да помислите.

Какъв вид взаимоотношения мога да изградя?

„Дистанционната и хибридна работа стават все по-често срещани и ни е трудно да изграждаме отношения с колеги и да намираме покровители“, обяснява Греъм. Ето защо е важно да разберете какви ще бъдат ежедневните ви взаимодействия с хората и дали можете да изградите мрежа от контакти.

Свържете се с потенциални подчинени, колеги и служители от други отдели. Попитайте как те изграждат екипни взаимоотношения и как компанията улеснява това. Обърнете внимание на хората: излъчват ли увереност, подкрепа, сътрудничество или изглеждат затворени и конкурентни?

Запомнете: колегите са тези, които правят работния опит страхотен или ужасен.

Какво ще получавам освен заплата?

Не всеки е готов да преговаря, страхувайки се от конфликт с бъдещия си шеф. Но, както отбелязва Греъм, това не само ще укрепи връзката, но и ще ви помогне да научите много за човека. Наблюдавайте как реагира потенциалният ви шеф: дали е рационален и отворен към предложения или е снизходителен и не желае да прави компромиси?

Какво трябва да поискате? Греъм препоръчва да бъдете креативни. Например, поискайте плащане за участие в професионална асоциация, възстановяване на разходи за комуникация или обучение.

Изберете една или две точки, които биха ви донесли най-големи ползи и ни кажете с какво ще бъдат полезни за вас и компанията. „Винаги има какво да обсъдим“, добавя тя.

Каква стратегия за уволнение има компанията?

Изглежда твърде рано да мислите за това, когато все още не сте се съгласили да приемете предложението. Но Греъм призовава към практично мислене: „Това са бизнес отношения и компанията определено има стратегия, в случай че кандидат не се представи според очакванията.“

Проучете пазара във вашата индустрия и помислете за вашите възможности. Оценка на финансовото състояние и стабилност на фирмата въз основа на публично достъпна информация – финансови показатели, кредитен рейтинг и пазарна позиция. Това ще подскаже какви дългосрочни перспективи има.