Разкрийте ценностите заедно със служителите: фирмен опит

Разкрийте ценностите заедно със служителите фирмен опит

Какво представляват ценностите и защо компаниите се нуждаят от тях

Всеки от нас в ежедневието се ръководи от важни принципи и ценности. Именно тези морални насоки правят живота ни по-съзнателен, помагат ни да вземаме решения и да общуваме с хората.

Например, за човек с основна ценност „креативност“ е важно да има възможност да се изразява, а този, който цени развитието, винаги ще търси задачи и проекти за изпълнение.

Някои ценности, които на пръв поглед изглеждат противоположни, съжителстват доста добре – например за момичетата, които съчетават майчинството и работата, семейството и кариерата могат да бъдат почти еднакво важни.

Когато хора с подобни ценности се съберат, вие получавате добре координиран екип: дори ако всички са много различни, те могат ефективно да постигнат резултата. Ако ценностите са общи, всички решения ще се прекарват през една призма, ще се взимат по-бързо и ще се изпълняват по-бързо – затова е толкова важно компаниите, стремящи се към развитие, да подчертават именно тези насоки, които ще бъдат ръководства за много различни хора.

Как да дефинираме фирмените ценности

Възможно ли е да се копират ценностите на някой друг? Разбира се. Но съзнателният човек след известно време ще разбере, че не живее според собствените си приоритети, ще се вслуша в себе си и ще формира своя собствена система.

В компаниите ситуацията е подобна: можете да копирате стойностите на Apple или Tesla и да ги изпратите на служителите. Но не очаквайте след това всички да скочат на ново ниво на продуктивност. Наложени отвън, те не носят желания смисъл.

Има два начина за генериране на стойности :

  1. отгоре надолу: така го правят големите компании и корпорации. Мисията, ценностите, стратегията за растеж и т.н. се разработват изключително от ръководството, след което информацията се предоставя на служителите.
  2. отдолу нагоре: интервюирайте всички, анализирайте резултатите и идентифицирайте ценностната система на целия екип.

Нашият опит: 6 етапа за формиране на ценности

Искахме да идентифицираме тези ценности, които вече съществуват в компанията и които се разбират и споделят от всички служители. Работата се състоеше от няколко етапа: 

Етап 1: събиране на информация

Като начало проведохме повече от 20 задълбочени интервюта с топ мениджъри. Разбрахме какви качества всеки цени в хората, какво мислят за служителите, как виждат стратегията на компанията. Успоредно с това проведохме проучване, в което участваха 75% от нашите служители. Резултатът беше огромно количество данни. 

Етап 2: Анализ

Сравнихме отговорите и потърсихме кръстовища, които получиха най-много гласове – бяха много.

На този етап се уверихме, че ценностите на служителите и мениджърите са сходни. Мениджърите не са „в космоса“ със собствена визия. И това е разбираемо, защото те излъчват определени послания към екипите си. Ето как се появи първоначалният набор от ценности на компанията.

Етап 3: обсъждане на първия списък с ценности с фокус групи

Този етап беше един от най-обемните – разгледахме подробно получения списък от стойности, процента на гласовете на служителите за всяка, разбрахме мнението на респондентите и отговорихме на въпроси.

Изключително важно е колегите не само да споделят, но и приблизително еднакво да разбират ценностите и това, което носят в себе си.

На този етап събрахме няколко фокус групи, на срещи с които изработихме списъка, наблюдавахме как хората реагират на формулировката. Търсихме поведенчески индикатори – примери за проявление на ценности в корпоративния живот.

В резултат на това избрахме четири стойности – обикновено те се избират от три до пет. 

Етап 4: привеждане в съответствие на ценностите със стратегията

След това проверихме дали получените стойности корелират със стратегията – дали ценностното поведение на служителите ще помогне за постигане на целите на компанията и още веднъж изяснихме дали самите мениджъри споделят тези ценности.

За да направим това, ние събрахме общо събрание на върховете. Важно беше да се отговори на всички въпроси и да се разработят съмнения: на първо място, мениджърите ще покажат с примера си спазването на ценностите. 

Етап 5: разработване на точни формулировки и визуализация

Това е етапът на полиране, не можете без него. Важно е правилно да поставите акцентите, така че получените стойности да са ясни за всички и да не предизвикват несъответствия.

Дизайнът също е важен: визуализацията трябва да е ярка, запомняща се , в корпоративния стил. В същото време е необходимо да се различавате от конкурентите и да не предизвиквате ненужни аналогии с други проекти. Така че този етап гарантирано ще отнеме много време: по време на одобренията неизбежно ще има битки за надписи, цветове и детайли на изображението. 

Етап 6: внедряване в бизнес процесите на компанията

И тогава трябва да кажете на всички за резултатите и да подчертаете в кои проекти и процеси виждаме проявлението на тези ценности, какви поведенчески индикатори съществуват.Това не е бърз процес, не е достатъчно да кажете на всички веднъж и да окачите плакати в офис – трябва редовно и систематично да предавате информация, използвайки различни комуникационни канали.

Етапът ще продължи поне една година: все още трябва да помогнем на служителите да разберат как ценностите могат да се променят и да повлияят на процесите на компанията: от подбора и адаптирането на служителите до взаимодействието с клиенти и партньори.

Ще мине много време, преди всички в компанията да си спомнят дълбокия смисъл на ценностите, тяхното влияние върху процесите и върху живота на служителите.

Основното за нас е, че всички получени стойности не са извънземни формули, а реални принципи, които сме дефинирали заедно, включително с помощта на безпристрастен консултант от трета страна.

Прозрения: 4 критерия за развитие на фирмените ценности

През месеците на работа по проекта събрахме бинго от всички възможни съмнения и тесни места – и успяхме да ги преодолеем. За да споделим нашите прозрения, вие също може да се сблъскате с подобни предизвикателства, когато развивате ценности.

1. Култивирайте неразбиране

В процеса получихме много въпроси от колеги:

  • Какво ме интересуват тези фирмени ценности?
  • За какво ми е от това?
  • Какво ще се промени за мен?

И нищо не трябва да се променя. Ние не измислихме нови ценности, за да обърнем подхода към работата на компанията на 180 градуса. Всеки има ценности, ние сме събрали и ясно формулирали това, което повечето служители вече имат.

Някои служители не бяха наясно с важността на проекта. Въпреки това, ценностите са описание на корпоративната култура, модел, който характеризира една компания. Ето защо, преди да започнете да развивате ценности, е важно да обясните подробно на всички от какви етапи ще се състои проектът и как ще бъдат реализирани резултатите.

Информирането е важен етап във всяка работа. 

2. Обърнете специално внимание на работата с лидери

Предаването на ценности в ежедневната работа идва в по-голяма степен от лидера. Ръководството е това, което на първо място трябва да разбере защо компанията цени и как да изгради процеси, базирани на тези ценности.

3. Не възлагайте целия проект на външни изпълнители

Ако работите с контрагенти, уверете се, че на всяка среща има човек, който може правилно да интерпретира получената информация.

Поканихме консултант от агенцията, за да изслушаме мнението на безпристрастен колега. На интервюто винаги присъстваше служител на отдела за човешки ресурси – и това се оказа важно, тъй като агенцията тълкуваше някои точки по свой начин. 

Също толкова важно е да се включат анализатори за проучване на получените данни – ако няма такъв специалист в държавата, аутсорсингът може да бъде изход.

4. Конкретизирайте целите си

За да навлезем по-дълбоко в списъка с получените стойности, проведохме фокус групи от служители. С помощта на колеги искахме да съберем примери за ценностно и антиценностно поведение, за да се уверим отново, че имаме списък, който точно характеризира нашата компания.


Тези, които дойдоха на първите фокус групи обаче си помислиха, че са викани да критикуват и обсъждат списъка. Това показа колко е важно предварително да комуникирате подробно какво ще се случва на срещите и какви резултати очаквате. Имахме няколко фокус групи и с всяка следваща дискусия ставаше все по-лесно и продуктивно, защото колегите разбираха по-добре какво се иска от тях.

Какви ценности сме въвели?

Ето ценностите, които сме дефинирали заедно с всички служители и какво означават те за служителите:

  1. „Откритост“. Комуникираме по конструктивен начин, редовно обменяме информация и поддържаме поверителна комуникация на всяко ниво.
  2. „Отговорност“. Изпълняваме задълженията си, спазваме договореностите за срокове и качество и работим, фокусирани върху резултата.
  3. „Професионализъм“. Ценим богат опит и компетенции, непрекъснато се развиваме и ефективно решаваме проблеми.
  4. „Екип“.  Ние си сътрудничим, за да постигнем най-добър резултат, уважаваме колегите, вярваме им и предлагаме подкрепа, когато е необходимо. И, разбира се, всички сме фокусирани върху общ резултат.

Ценностите на една компания са нейното ДНК. Културен код, който показва кои сме ние и какво ни ръководи при вземането на решения, какви качества ни помагат да постигнем най-добри резултати и да изпълним мисията си – да създадем компания, така че хората да не избират между ефективността и безопасността на офис решенията.

Именно екипът, професионализмът, отговорността и откритостта ни помагат да правим продукт, с който да се гордеем, да решаваме сложни проблеми, да постигаме целите си и да изпитваме удовлетворение от работата помежду си.