Често за служителите е трудно да постигнат разбирателство с началниците си. И ситуацията може само да се влоши, тъй като AI поема повече лидерски роли: преглежда кандидатурите за работа, оценява представянето на служителите и дори решава да ги уволни. В материала – защо мениджърите-алгоритми не винаги са подходящи за такива задачи.
AI системите също са в състояние да оптимизират бизнес процесите. Ценовият модел на Uber (временно повишаване на цените за привличане на шофьори по време на пиковите часове) е възможен само благодарение на алгоритъм, който обработва промените в търсенето на пътници в реално време.
Автоматизацията обаче има и недостатъци. Алгоритмичното пристрастие е може би най-дискутираният риск сред журналисти, изследователи и политици.
Позорен пример е системата за класиране на Amazon, която оценява автобиографиите на кандидатите по петобална скала. Компанията трябваше да се откаже от него: системата редовно даваше на автобиографиите с мъжествени характеристики по-висок рейтинг от подобни с по-женствени качества.
Има и други проблеми, които възникват от разпространението на алгоритми. Един от тях е свързан с прозрачността.
Факт е, че класическите системи вземат решения въз основа на инструкции стъпка по стъпка и произвеждат само програмирани резултати. Но алгоритмите за машинно обучение, като усвояват голямо количество данни, се научават да вземат решения сами. С развитието си те стават по-сложни: дори програмистите не могат да определят как работят.
Алгоритмите-мениджъри увеличават неравенството между работодатели и служители, като не позволяват да се премахне злоупотребата с власт. Освен това те изключват функцията на човека в трудовите отношения. Философът Жан-Жак Русо го нарича „естествено състрадание“ и „вродена неприязън към страданието на другите хора“.
Разбира се, не всички човешки мениджъри споделят тази черта. Алгоритмите обаче изобщо не могат да го имат. Казус от проучване установи , че куриерите на Amazon Flex са раздразнени от неспособността на системата да обработва човешки оплаквания.
Целта на алгоритмите е да увеличат максимално ефективността. Те не се интересуват, че един служител може спешно да се нуждае от почивен ден, за да гледа дете. И няма да бъдат благосклонни към новодошлите, които тепърва учат своите задължения.
Изследователите и разработчиците вече проучват рисковете, на които е изложен персоналът, управляван от алгоритми. Разбира се, AI системите са полезни за бизнеса, но това не е причина служителите да бъдат третирани лошо.