Според статистиката 80% от фирмите се затварят през първата година на работа. Една от причините е неправилна оценка на бизнес резултатите. Предприемачите следят само очевидни показатели – приходи, разходи и салдо по сметката. Междувременно успехът на един бизнес зависи от много повече фактори.
Финансовите параметри са важни, но трябва да обърнете внимание не само на печалбата и загубата, но и на други показатели – оборот на активите, рентабилност, паричен поток в бизнеса, ефективност на управлението в компанията.
В статията ще научите за критериите за успех на бизнеса, как да контролирате финансите на компанията, защо оценявате нивото на конкурентоспособност и какво влияе върху растежа и развитието на предприятието.
Финансови показатели
За стабилността и растежа на една компания финансовата жизнеспособност е от съществено значение. Много предприемачи обаче са склонни да надценяват значението на показатели като приходи и разходи. Обръща се голямо внимание на прогнозите за продажбите и бюджетните параметри.
Начинаещите предприемачи преувеличават значението на приходите – говорим за сумите, които отиват в касата и в сметките на предприятието за продадени продукти и услуги. Тези суми може да изглеждат впечатляващи, но трябва да запомните разходите на компанията – разходите включват разходи за оборудване, заплати на служителите, наем и данъци. Не трябва да забравяме сметките за комунални услуги и други редовни удръжки.
За успех на бизнеса можем да говорим само ако приходите на компанията надвишават разходите. Но това е твърде общ подход, тъй като конкретната разлика между двете е важна.
Дори ако един бизнесмен работи по опростената данъчна система или патент, когато не е необходимо да изчислява разходите за отчитане, той все пак трябва да знае финансовите си показатели. Това ще ви помогне да разберете колко успешно бизнесменът е изградил бизнеса си. Струва си да изберете важни групи разходи, за да определите нерентабилните и печелившите области.
Пример : Производител на облекло анализира разходите за закупуване на материали, наемане на пространство, заплати и маркетинг и открива, че най-скъпата област са материалите. По-добре е да потърсите алтернативни доставчици или да закупите материал на едро, за да намалите загубите. Когато анализира приходите, предприемачът вижда, че гащеризоните за бебета носят печалба, а якетата за тийнейджъри, напротив. Може би си струва да произвеждаме повече дрехи за деца и да намалим тийнейджърския сегмент.
Нека да разгледаме други финансови показатели, които са важни за успеха на бизнеса.
Цена на продукта
Този параметър трябва да се изчисли правилно. Разходите включват не само закупуване на консумативи, но и заплати на служителите, плащания за електроенергия и наем, амортизация и обновяване на оборудването, както и транспортни разходи.
Ако цената е изчислена неправилно, цената на дребно също ще бъде неправилна. Ако тя е твърде ниска, компанията ще работи на загуба.
Собствен капитал
За малкия бизнес собственият капитал е важен показател за стабилност. Активите на компанията трябва да растат – ако това не се случи, значи има явни или скрити проблеми в бизнеса.
Собственият капитал е средствата, които предприемачът инвестира в бизнеса в началото. Това може да са заеми или лично имущество. В допълнение към факта, че заетите средства трябва да бъдат изплатени с лихва, активите на компанията трябва да имат постоянна тенденция на нарастване. Ако капиталът на дружеството намалее, нерентабилността е очевидна.
Движение на средства
Много хора бъркат този показател с печалбата, но това не е съвсем вярно. Печалбата е разликата между приходите и разходите за определен период, а движението на средствата е реалният оборот на финансите. Често има разлика между номиналната печалба и паричния оборот.
Производителят може да доставя продукти с разсрочено плащане, като в този случай той получава пари едва след като продаде продукта. В един момент компанията може да започне да има финансови проблеми.
Необходимо е да се прогнозират движенията на паричните потоци поне няколко седмици предварително, за да се знае действителната сума пари по сметката. Това ще помогне да се подготвите за парични пропуски, когато номинално има пари, но всъщност няма – няма с какво да плащате данъци и няма средства за закупуване на материали.
Обем на продажбите
Показателят за успех на бизнеса е обемът на продадените стоки. Препоръчително е постоянно да следите обема и да записвате показателите веднъж месечно. Ако търговията е в застой или спад, трябва да потърсите причината за тази ситуация. Проблемът може да е в качеството на продуктите, ценова политика или неефективен маркетинг.
Сортирането на документи и доклади е твърде досадна задача. В помощ на предприемачите обаче са създадени десетки различни онлайн услуги, които улесняват воденето на записи и проследяването на конкретни показатели.
Рентабилност
Рентабилността показва процента на нетната печалба от оборота („Възвръщаемост на инвестицията“), съкратено като ROI. Ако предприемач е инвестирал 1 милион рубли в компания, той трябва да знае какви средства ще бъдат получени отгоре, като се вземат предвид всички разходи и разходи. Индикатор от 10-20% се счита за висок, но бизнесменът трябва да помисли за увеличаване на възвръщаемостта на инвестициите и намаляване на загубите.
Удовлетвореността на клиентите
Ориентираността към клиента не е просто отговорност на всяка компания, а основен фактор за успеха на бизнеса. Нуждите и търсенето на потребителите трябва да бъдат напълно задоволени, в противен случай предприятието ще се провали. Можете редовно да харчите пари за маркетинг и промоция, но важни са не количествените, а качествените показатели на тези процеси. Този показател показва колко приходи носи един клиент на компанията.
Също така трябва да следите обратната връзка, за да знаете какви оплаквания, предложения и желания имат клиентите. Успешният бизнес е преди всичко доволни клиенти, които са готови да се върнат, за да направят нова покупка.
Ниво на конкурентоспособност
Ако бизнесменът не следи своите конкуренти, това ще доведе до изоставане в ключовите показатели. Наблюдението на работата на компаниите, които доставят подобни продукти и услуги на пазара, е пряка отговорност на предприемача. В големите компании това се прави от специалисти, отговорни за развитието на компанията.
В условия, когато предлагането преобладава над търсенето, е необходимо да се намерят нетривиални начини за привличане на купувачи. Всички етични начини да се разграничите от подобни фирми са добри.
Растеж и развитие на бизнеса
Бизнесът, който не се развива, запада. Необходимо е постоянно да се следят тенденциите и иновациите в индустрията, за да се овладеят своевременно и да се внедрят в производството.
Стабилността на финансовите резултати е основно условие за оцеляването на една компания. Но ако собственик на бизнес иска да реализира повече печалба, за него е полезно да се съсредоточи върху прогресивния растеж.
Говорим не само за финансови активи, но и за репутационни печалби. Разширявайки присъствието си на пазара, компанията увеличава своя търговски потенциал и привлича повече клиенти и партньори.
Оперативна ефективност
Ефективността на бизнес процесите и производителността на труда в предприятието са основните показатели, които влияят върху печалбата и успеха на бизнеса. Фирма, която няма добре изградени механизми на работа, неминуемо ще срещне трудности. Тя има проблеми с изпълнението на поръчките навреме, разходите се увеличават и клиентите са по-малко.
Снимка в текст: Unsplash
Обратното също е вярно: добре работещите механизми в предприятието ви позволяват да изразходвате ресурси с максимална производителност, постоянно да подобрявате качеството на услугите и напълно да задоволявате нуждите на клиентите.
Минимизирането на разходите е област, която не бива да се забравя дори ако компанията има стабилни финансови показатели. Някои рутинни операции днес могат да бъдат автоматизирани, а самият бизнес може да претърпи дигитална трансформация, като по този начин освободи времето на служителите за творчески задачи.
Намаляването на производствените разходи е важно както за бизнес гигантите, така и за малките компании с персонал от трима души.
Управление на екип и персонал
Важно е не само клиентите, но и служителите на фирмата да са доволни. В дългосрочен план е невъзможно да се прави бизнес в екип, който не е доволен от условията на работа. Важно е в предприятието да се изгради ефективна система, при която активните и мотивирани служители да получават награди за работата си.
Управлението на бизнеса е сложен процес, състоящ се от определени етапи. Това са планиране, организация, компетентно ръководство и мотивация. В същото време контролът на всеки етап е важен.
Управленските решения са в основата на управлението. Ако една фирма се управлява от мениджър, който не е управлявал преди това, неговите решения ще попречат на растежа на бизнеса. Поради тази причина качеството на управление в една компания изисква най-строга проверка.
Организационната структура също играе роля. Решенията, взети от лидера, трябва да достигнат до местните изпълнители в неизкривен вид и да бъдат превърнати в реалност. В противен случай стойността на такива решения ще бъде близка до нула.
Репутация и обществено признание
Компаниите се грижат за своята репутация и поддържат социално отговорна позиция. Всяка организация има декларация за мисия, която заявява, че нейните цели са нещо повече от печалба.
Опитните професионалисти, когато избират компания, отбелязват нейната репутация и ниво на обществено признание. Ако една организация инвестира в развитието на социални институции, това има положителен ефект върху нейния имидж.
Компанията трябва да носи полза на хората. Висококачествените продукти и услуги в крайна сметка носят повече печалби, което означава, че е в интерес на компанията да е от полза за хората.
Постижения на целите
Ако една компания постига целите си, това показва ефективността на нейните бизнес процеси и компетентното управление. Важна цел за много компании е постоянното нарастване на показатели като печалба, рентабилност и брой клиенти. Освен това е важно ръководството правилно да формулира междинните бизнес цели и да записва тяхното постигане.
За оценка на успеха на един бизнес е важно да се анализират редица критерии и показатели. Ефективността в тесен смисъл е съотношението на разходите и резултатите. Колкото по-ниски са разходите и колкото по-висока е печалбата, толкова по-ефективни са бизнес процесите на компанията.