Какво ще бъде следващото поколение мениджъри на проекти?

Какво ще бъде следващото поколение мениджъри на проекти

Бизнесът става все по-гъвкав и въвежда нови модели, което променя изискванията за управление на проекти. Какви умения ще бъдат критично важни и какви роли ще трябва да изпълняват ръководителите на проекти – прочетете материала.

Проучване на Gartner установи, че компаниите все повече възприемат модели за гъвкаво развитие и управление на продукти, като 44% от работата сега се извършва с помощта на гъвкави методи и 39% с помощта на продуктов модел.

Традиционните задачи за управление на проекти – валидиране на изисквания, поддържане на обхвата и измерване на ползите – са се превърнали в запазена територия на автономни екипи (scrum и fusion екипи).

Нещо повече, последните технологични постижения – най-вече в областта на генеративния изкуствен интелект – означават, че много задачи на ръководителя на проекти, като наблюдение на използването на ресурсите и създаване на бизнес казуси, могат да бъдат успешно автоматизирани.

Две популярни гъвкави справочници – Scrum Guide и SAFe Reference Guide – елиминират изцяло ролята на мениджъра.

Скорошно глобално проучване на Gartner обаче показва, че мениджърът на проекти ще се превърне в една от най-бързо развиващите се роли за управление на проекти през следващите две до три години. Ако тази функция не изчезне, как може да продължи да бъде полезна в нови среди?

10 умения, от които се нуждаят ръководителите на проекти от следващо поколение

Ръководителят на проекта има определяща роля в новата среда, където автономните екипи трябва да решават сложни проблеми, да преодолеят силозите на отделите, да управляват скрити взаимоотношения и да постигнат междуфункционална ефективност.

Колкото и обещаващи да изглеждат възможностите на AI, машините никога няма да възпроизведат уникалните качества на хората – способността да изграждат взаимоотношения и да взаимодействат със заинтересованите страни. 

 

Традиционните умения обаче няма да са достатъчни. Gartner прогнозира, че до 2026 г. две трети от уменията и ролите на ръководителя на проекти ще се променят, за да отговорят на нуждите на новия оперативен контекст.

За да разберат от какви умения се нуждаят днешните ръководители на проекти, за да успеят, бяха анкетирани 373 ръководители на проекти и идентифицираха 10 умения, които имат непропорционално въздействие върху представянето.

Установено е, че ръководителите на проекти с тези умения са 1,4 пъти по-ефективни при постигането на ключови бизнес и функционални резултати.

Уменията от следващо поколение включват:

  1. организационна осведоменост,
  2. способност за разбиране на данни
  3. сътрудничество на междуфункционално ниво,
  4. взимам решения,
  5. желание за изучаване и внедряване на нови технологии,
  6. финансова проницателност,
  7. Опит с процеси и рамки,
  8. фокус върху клиента,
  9. мислене за растеж
  10. умение да съветва и мотивира екип.

В контекста на един гъвкав и ориентиран към продукта подход, организационната осведоменост, междуфункционалното сътрудничество и ориентирането към клиента са особено важни.

Например създаването и поддържането на мобилно приложение изисква координация между множество отдели и вътрешни функции, като финанси и верига за доставки, за да се осигури безпроблемно потребителско изживяване.

Мениджърите на проекти са в пресечната точка на интересите на заинтересованите страни и клиентите (които са все повече). По този начин, за да увеличат максимално стойността на бизнеса, те трябва да действат стратегически въз основа на общата картина.

Освен това можем да очакваме, че способността за разбиране на данни и внедряване на цифрови технологии ще стане още по-важна. Достигнахме момент, в който скоростта, с която организациите натрупват данни, и скоростта на технологичния напредък изпреварват способността на средния служител да ги използва.

Три роли на ръководител на проекти, фокусиран върху бъдещето

Gartner идентифицира три критични роли, които ръководителите на проекти могат да изпълнят, за да отговорят на бъдещите нужди на организациите: ментор, фасилитатор и проводник.

Понякога мениджърите на проекти може да се наложи да изпълняват няколко роли едновременно, за да отговорят на нуждите на различни части на организацията.

Наставник

За компании в ранен етап от своето дигитално пътуване

Очаква се мениджърът-наставник да помогне на разпределените екипи да укрепят необходимите компетенции.

Основните му умения включват наставничество и мотивиране на индивиди и екипи, процеси и структури за управление на проекти и внедряване на нови технологии. Менторът също е силен в комуникацията, което му позволява ефективно да преподава голямо разнообразие от сложни концепции на всички участници.

 

Менторът е особено ценен за една организация, ако собственикът на продукта е сравнително нов на тази позиция или ако екипът няма такива специалисти.

Мениджър в менторска роля ще може да преминава от един екип в друг, за да помогне на всички да останат фокусирани върху цялостната отчетност и резултатите на предприятието.

Посредник

За организации, които искат да подобрят ефективността

Необходим е медиатор, когато проблемите в работните процеси и сложните портфейли трябва да бъдат идентифицирани и решени.

Основните му умения са междуфункционално сътрудничество, вземане на решения и финансови разбирания. Той може да мисли креативно за решаването на сложни проблеми, да идентифицира и управлява рисковете както в рамките на проект, така и на ниво между портфейли и да работи със сложни портфейли.

Посредникът ще бъде полезен за организации, които преминават през дигитална бизнес трансформация или променят оперативните модели. Неговите възможности ще бъдат оценени и от компании, които са открили несъответствия в работата на отделите и се стремят да увеличат степента на тяхното взаимодействие.

Диригент

За организации, изискващи подобрена междуфункционална координация

Мениджър в тази роля е в състояние да управлява проекти с висока сложност и да поддържа екипи за разработка в среди с ограничени ресурси.

Основните му умения: управление на ресурси и информация, наблюдение на последователността на работата и правилното приоритизиране. Мениджърът-диригент има дълбоки познания по наука за данните, ориентиране към клиента и организационна осведоменост. Той събира разнообразна информация и прозрения, привежда ги в съответствие със стратегията и ги прилага в действие.

Ще бъде особено полезен за организации, които се фокусират върху ориентирани към клиента инициативи, както и за тези, които изпитват трудности при вземането на решения относно управлението на производствения капацитет или разпределянето на ресурси между отделните отдели.

Нов тип мениджър на проекти няма да се появи за една нощ. За да ги подготвим за днешната среда, е необходимо да инвестираме в инициативи за обучение и развитие, които се фокусират върху описаните 10 умения.

Трябва да се отбележи, че самите тези умения не са нови; по-скоро всички те се отнасят до уникалните човешки аспекти на управлението на проекти и надхвърлят рутинните задачи.

Мениджърите на проекти все още трябва да знаят как да създават бизнес случаи и да генерират отчети. Новото поколение обаче ще се отличава със здрав разум при вземане на решения и способност да влияе на другите.