Дори и най-ефективният собственик не може да направи всичко сам. Освен това постоянното поставяне на всички задачи и внимателното наблюдение на работата също отнемат много време и някой ден той може да поиска да напусне бизнеса.
Делегирането би било добър вариант. Наталия Красилникова, основател на услугата за обработка на злато MoneyGold, обяснява защо доверието е важно за лидера, когато дойде време да делегира задача и как да го направи.
Има много изследвания, които показват, че нивото на доверие пряко влияе върху БВП на страната и други икономически показатели.
Още през 1972 г. Нобеловият лауреат по икономика Кенет Ароу пише: „Има елемент на доверие в почти всяка търговска сделка. Икономическата изостаналост на света може да се обясни просто с липсата на взаимно доверие.
Тук се обръщаме към делегирането – то зависи пряко от способността на собственика или мениджъра да се довери както на своите служители, така и на света като цяло.
В същото време се различава от обикновеното поставяне на задачи: в случай на делегиране мениджърът по същество прехвърля обхвата на работата на компанията на друго лице, а не поставя конкретни задачи и не казва какво и как да се направи. Тоест, самият служител знае какво да прави, той взема решения, поставя задачи и ги решава.
Цялата отговорност за тяхното изпълнение е на самия служител – никой не го контролира и не микроуправлява.
Защо да делегирам лично на вас
Ако лидерът не вярва на служителите и не делегира, се оказва, че той прави всичко сам. Но дори ако собственикът или директорът е много ефективен и ефективен, в един момент неговите ресурси се изчерпват, а задачите, които трябва да бъдат решени, не.
Оказва се, че такъв лидер сам поставя пречки за мащабиране на бизнеса. И това не може да не засегне самия мениджър: без делегиране е по-вероятно:
- прегоряване в работата
- желание да напусне бизнеса
- здравословни проблеми поради претоварване.
Освен това мениджърът ще има повече време за решаване на по-креативни проблеми, намиране на нови насоки за развитие на бизнеса и други стратегически решения.
Делегирането също така ще подобри работата на служителите: те ще станат по- независими при решаването на различни проблеми , ежедневните дейности ще могат да продължат без намесата на собственика и ще бъде по-добре със самореализацията на служителите.
Приходите на компаниите, чиито лидери са добри с делегирането, са средно с 33% по-високи от тези на други компании.
И така, на въпроса защо се нуждаете от делегиране, има няколко отговора:
- насърчава растежа на приходите и мащабирането;
- освобождава мениджъра от ежедневните задачи и предотвратява прегарянето;
- повишава компетентността на служителите и им помага за самореализация.
Кога да делегирате
Как собственикът разбира, че е време да делегира задачата?
Според моя опит има два основни признака :
- сте убедени, че задачата определено е необходима на вашата компания;
- бизнес процесът на конкретна задача вече е отстранен.
Определено не делегирайте задача твърде рано . Във всеки бизнес, особено в ранните етапи, много задачи просто не се вкореняват – в процеса става ясно, че компанията по принцип не се нуждае от това. Така че първо трябва да се уверите, че самата задача е необходима.
Но и след това моментът за делегиране не идва веднага:
- първо трябва да отстраните грешки във всички етапи на изпълнение,
- уверете се, че бизнес процесът работи,
- че за известно време не се проваля.
И на този етап лидерът може постепенно да излезе от процеса.
Има такава матрица на Айзенхауер – това е инструмент за управление на времето, в който всички задачи се разглеждат по линията на спешни / неспешни и важни / маловажни. И така – имате нужда от основателя на бизнеса, който да се занимава с важни и неспешни задачи.
Ето няколко примера за това как започнах да делегирам задачи. За мен беше важно екипът ми да има други хора със същите ценности като мен.
Как да делегирате: 5 принципа
- Научете се да се доверявате
Това е основният принцип, без който делегирането няма да работи. Ако не знаете как да се доверявате и да контролирате всички задачи през цялото време, делегирането едва ли ще ви подхожда. Първо трябва да се справите с доверието си в света, във всички хора, в себе си – например с психотерапевт.
- Оценявайте всяка задача от гледна точка на това дали мога да я делегирам по принцип и дали мога да я направя точно сега
Необходимо е задачата да е повтаряща се и необходима за бизнес процесите. Струва си да отговорите на няколко въпроса:
- може ли някой друг да го направи?
- Искам ли да освободя времето, необходимо за изпълнение на тази задача?
Процесът трябва да бъде толкова отстранен, че да можете да разкажете на служителя за него подробно: трябва да разберете как ще обясните задачата, какви материали и инструменти са налични.
Ще ви кажа с пример : сега трябва да премина към делегиране на една задача – пиша публикации и скриптове за истории в забранена социална мрежа. Вече е ясно, че тази работа е необходима за дълго време и бизнес процесът вече е отстранен. Обичам да върша тази работа сама, но тя отнема доста време всеки ден, пречи на други работни задачи и планове – така че е време за делегиране.
- Постепенно запознайте служителя със задачата
Делегирането не означава прехвърляне на задача на друг служител за един ден.
Ето как ще продължа със задачата за писане на публикации и скриптове.
- За известно време ще ги напиша заедно с нов служител, ще го информирам,
- и след известно време, когато разбера, че всичко върви така, както трябва, ще се отдръпна.
- След това за известно време служителят сам ще пише текстовете, но аз все пак ще контролирам процеса – преценя как се справя, разберете за трудностите.
- И тогава, когато стане ясно, че процесът е установен, мога просто да забравя за тази задача.
Така че делегирането изисква усилия, време и желание за обяснение – трябва да научите другия на всичко.
- Разберете спецификата на задачата и характеристиките на конкретни служители
Например, ако човек се занимава с продажби, едва ли си струва да му делегирате попълването на фактури. Няма нищо общо с настоящата му работа. В допълнение, продажбите и документацията изискват различни способности и способности.
Но такава работа може да бъде делегирана на някой, който вече се занимава с друга документация – например съставя договори. Така че трябва да изберете задачи за делегиране, като вземете предвид характеристиките, уменията и способностите на конкретни хора.
- Важно е делегираната задача да попада в мотивацията на човека
За да направите това, трябва да разберете тази вътрешна мотивация – може би той се стреми към самореализация или иска да овладее нова професия, да научи нещо ново. В зависимост от това трябва да изберете задачи за делегиране. Например, служител иска самореализация – и той ще бъде добър в поддържането на социалните мрежи на компанията или някои други задачи.
Делегирането не е толкова прост процес, колкото може да изглежда на пръв поглед.
На първо място, ще трябва да се научите на доверие – а това е доста трудно, особено за хора, които са свикнали да правят всичко сами и да контролират всичко. Освен това, за да делегирате успешно, трябва да разбирате наклонностите и вътрешната мотивация на хората, да можете да обяснявате и развивате добре установени бизнес процеси.